Karadeniz’de dalgaların getirdiği kum Sakarya Nehri’nin ağzını daralttı

Karadeniz'de fırtınanın oluşturduğu dalgaların getirdiği kum, Sakarya Nehri'nin denize dökülen bölümünü daralttı.

Karadeniz’de fırtınanın oluşturduğu dalgaların getirdiği kum, Sakarya Nehri’nin denize dökülen bölümünü daralttı. Nehirdeki su seviyesinin de azalması nedeniyle balıkçı tekneleri denize açılmakta güçlük çekiyor. Nehir ağzının tıkanması durumunda, 140 civarında balıkçı teknesi nehirdeki barınakta mahsur kalacak.

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, fırtınanın getirdiği kumun nehir ağzını kapatma noktasına getirdiğini söyledi. Nehirdeki su seviyesinin de düştüğünü kaydeden Sezer, “Nehrin ağzı 100 metreden 8 metreye kadar düştü. Tekneler denize açılırken büyük zorluk çekiyor. Nehir ağzı daha önce de benzer şekilde kapanmıştı. Olası bir fırtınada nehrin ağzı kapanır duruma gelir.” diye konuştu.

Sezer, 140’a yakın balıkçı teknesinin bulunduğunu ifade ederek, 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesinde balıkçıların endişe yaşadığını dile getirdi. Sezer, “Bu şartlar altında tekneler limanı kullanacak. Ancak liman özelleştirme kapsamına alındı. Problem çıkar mı? Bilmiyoruz. Ne tür sorun yaşarız bilmiyoruz.” dedi.