Karadeniz ile doğuda çığ tehlikesi

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşları, çığ tehlikesine karşı uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde meydana gelen kar yağışları nedeniyle söz konusu bölgelerde bol miktarda kar depolanmasının olduğu kaydedilerek, son günlerde görülen gün içinde nispeten ılık, gece ise soğuk havanın ''mevcut kar örtüsünde çığ oluşumuna uygun kaygan yüzeylerin oluşmasına sebep olacağı'' belirtildi.

Bu durumun, önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek kar yağışları nedeniyle yeni çığ olaylarının oluşmasına zemin hazırlayacak, hatta kolaylaştıracak ortamı sağladığı ifade edilen açıklamada, ''Söz konusu bölgelerde yaşayan ve görev alan vatandaşlarımızın hava durumunu iyi takip ederek, kar yağışlı zamanlarda ve sonrasında dikkatli olmaları gerekmektedir'' denildi.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü Çığ Araştırma, Etüd ve Önlem Şube Müdürlüğünün ''http://cagek.bayindirlik.gov.tr'' adresli internet sayfasından veya ''0-312-287 26 80/1482-1312'' ile ''0-312-286 95 72'' numaralı telefonlardan detaylı bilgi edinilebileceği belirtildi.

-EĞER ÇIĞA YAKALANIRSANIZ…-

Afet İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı Çığ El Kitabı'ndan derlenen bilgilere göre, çığın oluşması fark edildikten sonra mümkün olduğunca hızlı ve soğukkanlı davranmak gerekiyor.

Çığın başlangıç anından sonra, bina içinde bulunmayan kişilerin dikkat etmesi gereken başlıca unsurlar şöyle:

''- Çığ başladığında, o alandan çok hızlı bir şekilde ayrılmaya ve çığın daha yavaş ve yüksekliğinin az olduğu kenar kısımlarına ulaşmaya çalışmak,

– Bağırarak veya korna, çan, ıslık, siren gibi başka ses kaynaklarını kullanarak, diğer insanları uyarmak,

– Kırılmış ağaç ve kaya parçalarından uzak kalmaya veya korunmaya çalışmak,

– Yerden de destek alarak yüzme hareketi yaparak akan karın üstünde kalmaya çalışmak,

– Ağızı sıkıca kapatmak, eğer mümkünse kafa karın altında kaldığı anda uzun süre nefesi tutmaya çalışmak,

– Önerilen diğer bir yöntem de akış sırasında oturma pozisyonu almaktır. Bu yönteme göre ise bacaklar ve kolları birbirine yapıştırmak ve çığ durmadan kısa süre önce bacaklar ile yeri sertçe iterek kalkmaya çalışmak.

– Çığ durmadan önce mutlaka bir el yüzün önünde (ağzı ve burnu kapatacak şekilde) diğer el de başın üstünde (yüzeye doğru uzatarak) tutmak ve kar altında kalınılan zaman boyunca hayati önem taşıyacak olan nefes alınan boşluğu genişletmek, bu arada başı sağa sola çevirmeye çalışmak,

– Bazı olaylar ve araştırmalar göstermiştir ki, sırt çantası taşıyan insanların çığın topuğu civarında yüzeyde kalma şansları, taşımayanlardan daha fazladır.''

Türkiye'de 1890-2007 yılları arasında meydana gelen çığ afetlerinde, 1.365 kişi yaşamını yitirdi.