Karadeniz petrollerini Brezilyalı “Petrobas” çıkaracak

Türkiye'nin Karadeniz'de açtığı üç ihaleyi kazanan Brezilyalı devlet petrol şirketi Petroleo Brasileiro (Petrobras), Mısır ve Ukrayna'da da gaz ve petrol çıkaracak.

Ukrayna tarafından resmi merciler her fırsatta Türkiye’nin ham petrol ve doğalgaz şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nı (TPAO) Ukrayna’nın Karadeniz’de açtığı petrol ve doğal gaz ihalelerinde görmek istediklerini ifade etmişti.

Brezilyalı devlet petrol şirketi Petrobras, Şubat ayı sonunda TPAO’nun Kırklareli ve Sinop açıklarında Karadeniz’de ortak petrol arama çalışmaları için açtığı üç lisans ihalesini en uygun teklifi vererek kazanmıştı. Söz konusu ihaleye; İngiliz BP, ABD’li enerji devi Exxon Mobil ve Fransız Total şirketleri de katılmıştı.

Öte yandan, Petrobras’ın genel kurulu geçtiğimiz ay, ABD’li Pasadena Refining System’in yüzde 50’lik hissesinin ABD’li petrol şirketi Astra Oil Trading’den 370 milyon dolara satın alınmasını onaylamıştı. Uzmanlar, Petrobras’ın gerçekleştirmiş olduğu bu satın alma işlemini, şirketin Brezilya dışındaki pazarlara açılma arzusunun bir işareti olarak değerlendirmişti. Petrobras ve Astra tarafından birlikte işletilecek rafineri günde 100 bin varil petrol üretme kapasitesine sahip.