‘Karadeniz yıkılıyor vallahi bir çıksınlar da görsünler’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, parti merkezinde yaptığı basın toplantısının ardından çıkışta kimi ya da neyi hedef aldığını ifade etmediği ilginç bir uyarıda bulundu.

Ağar, DYP genel merkezinde Türk Tabibler Birliği(TBB) yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantı sonrası gerçekleştirilen ortak basın açıklamasının ardından Ağar, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün katıldığı Dünya Demokrasi Hareketi toplantısının açılış konuşmasında “AB”ye girmek gibi bir derdimiz yok” ifadelerini kullandığı hatırlatılarak, bunun AK Parti’nin bugüne kadar uyguladığı politikalarla çelişip çelişmediği soruldu. Ağar, “Tabii ki çelişki var” dedi.

Ağar, “AB süreci ile ilgili yapılanları, iç politikalara alet etmek için yaparsanız, bugünde böyle bir laf söyleyebilirsiniz” dedi. Hükümetin AB sürecinde izlediği politikada sıkıştığı alandan kurtulabilmek için kontrollü gerginlik yaratmaya çalıştığını iddia eden Ağar, Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamasını ‘Kıbrıs sorunu başta olmak üzere hükümetin sıkışma alanlarında bir an evvel seçime kaçmak istemesinin işaret fişekleri olarak görülmesi gerektiğini” dile getirdi. AK Parti hükümetinin 3 senedir ortaya koyduğu söylemlere ters bir beyan olduğunu dile getiren Ağar, “Zorlanmaya başladılar, başedemeyecekler. İç politikada prim sağlamak için yürütülen müzakere tarzı gelinen noktada hükümeti dara düşürmüştür. Bu nedenle böylesine bir söylemle bir müddet böyle idare ederim anlaşıyışı görülmektedir. Bu, hükümetin gücü ve kondisyonununun AB sürecinde işi sonuca getirecek ağırlıkta olmadığının yine hükümet tarafından dolaylı itirafıdır” sözlerini kaydetti.

İSTANBUL’DAKİ FAİLLER YAKALANIR

İstanbul’da dün akşam saatlerinde iki İETT otobüsünü yakan ve çevreye zarar vererek 3 kişinin ölümüne neden olan terör örgütü PKK yandaşlarının mutlaka yakalanacağını, bunun metodlarının belli olduğunu dile getiren Ağar, “Meselemiz bu olayların olmadığı bir Türkiye oluşturmaktır. 16 can kaybettik bunun kabul edilebilir bir yanı yok. Bu teröristler yakalanır. Metodlar bellidir ama giden canları kim getirecek? Canların kaybolmayacağı bir Türkiye yapmak meselemiz” dedi.

Hükümetin gelinen noktada umut vermekten uzak olduğunu kaydeden Ağar, “Umutlu olmalıyız. Bu topraklar hepimizin. Her acı olayın ardından umudu yeşertmek lazım. Kanunsuzluğa Türkiye teslim olamaz. Türkiye’nin çaresi var. Türkiye, bu sıkıntıların hepsini demokrasi temel zenginliğinde çözecektir. Türkiye’de demokrasinin dışında hiçbir çözüm yoktur. Temel çözüm demokrasi, hukuk ve kararlılıktadır. Suçu, suçluyu ve vatandaşı ayırt etmesini bilen anlayış kararlı biçimde ortaya çıktığında Türkiyede kimseninin yasadışı eylemlerle hiçbir makama hiçbir şeyi dayatmaya gücü yetmez” diye konuştu.

TMY MESELEYİ DAR ALANA SIKIŞTIRMAKTIR

Son yaşanan gelişmelerle birlikte tartışılan Terörle Mücadele Yasası (TMY) ile ilgili tasarının sertleştirilmesinin gerekli olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine ise Ağar, “Bu, meseleyi dar alana sıkıştırmaktır. Bu yetmez, meseleyi kavramamak olur” dedi. Olaylara geniş bir bakış açısı ile bakmanın ve kararlı olmanın sorunu çözmek için gerekli olduğunu dile getiren Ağar, “İki kanunla meseleyi çözemezsiniz. Küçük bazı kanun maddesi değişikliğine kitlenmek hata olur. Demokrasi, hukuk ve güvenlik üçgenini birbiri ile çelişkiye düşürmeden bu sorunu çözmeli. Bunun yolları var. Yok diyorsanız bu işi yapamıyorsunuz demektir” ifadesini kullandı. “Güvenlik zaafiyeti var mı?” şeklindeki bir soru üzerine ise Ağar, “Ben hiçbir güvenlik amiri ya da memurunu muhatap almam. Onlar mutlaka ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Benim muhatabım siyasettir sadece. Onun değerlendirmesini yetkili üstleri yapacaklardır. Bizim bakışımız siyasi zaafiyet açısındandır ve siyasi zaafiyet olduğu açıktır” karşılığını verdi.

Ağar, toplantının ardından, başka bir soru olmaması üzerine çıkışa yöneldi. Bu esnada yanındaki basın mensuplarına dönen Ağar, “Karadeniz yıkılıyor vallahi, bir çıksınlar da görsünler” diye konuştu. Bir anlık açıklamayı anlayamayan basın mensuplarının bakışları arasında çıkışa yönelen Ağar, ifadeleri kim için, kime karşı ve neden söylediği ile ilgili bir açıklamada ise bulunmadı.