‘Karadeniz’de bir umuttan söz edebiliriz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akkök Şirketleri Grubu'ndan AK Enerji'nin İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki 78 milyon dolara malolan doğalgaz kombine çevrim santralininn açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak enerji politikalarının ucuz ve kaliteli enerji olduğunu söyledi. Yerli kaynakların aranmasına verimlilik ve yaygınlık kazandırdıklarını, ülkenin bu anlamda büyük hayallerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan, özel sektörü de bu hedeflere ortak ettiklerini ifade etti.

Nükleer enerjinin önemini vurgulayan Erdoğan, nükleer enerji üretilmeye başladığında sanayiden tarıma kadar kullanılacağını açıkladı. Erdoğan, “Doğalgazın çok büyük bölümünü Rusya’dan alıyoruz. Bizden öncekiler ülke çeşitliliğine dikkat etmemiş. Bizim bir çok ülkeyle bu konuda temasımız sürüyor. Yerli kaynaklarımıza da ağırlık vermemiz bizim temel görevimiz.” dedi.

Petrol Arama Ortaklığı’nın, petrol ve doğalgaz arama bütçesini önceki dönemlere göre iki üç kat artırdığını kaydeden Erdoğan, “Karadeniz’de bir umuttan söz edebiliriz.” diye konuştu. Erdoğan, enerji verimliliğiyle ilgili yasa çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Elektrikte doğalgazın payının yüksek olma taraftarı olmadığını söyleyen Erdoğan, “AK Enerji için kamunun hiçbir alım garantisi yok. AK Enerji’yi tebrik ediyorum.” dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Doğalgazı ülkemizde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 4 ilde kullanılan doğalgazı 65 ile çıkaracağız. 2020 yılına kadar 128 milyar dolarlık enerji üretim tesisi özel sektör aracılığıyla kuracağız.” şeklinde konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Güney de, AK Enerji’nin yıllık 1 milyar dolar kilovat saat enerji üretecek santrali kurduğunun altını çizdi.

Enerji santralinin butonunu Erdoğan, Güler, Güney ve AK Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Dinçkök basarak santrali açtı.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Kemalpaşa Belediyesi’ni ziyaret etti ve halka seslendi.