Karadenizde dalgalar sahildeki evleri tehdit ediyor

Karadeniz Bölgesi'nin önemli turistik mekanlarından biri olan Yakakent ilçesinin sahil kesimi, dalgaların tehditi altında bulunuyor.

2005 yılının temmuz ayında bu amaçla çalışma başlatan Yakakent Belediyesi, deniz içinde 3 tane T seti yapmayı planladı. Hazırlanan projenin yatırım programına alınmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı ve DLH Genel Müdürlüğü tarafından projenin ihalesi yapıldı.

Kasım ayında başlayan çalışmanın yavaş ilerlemesi ve kış ayının başlaması nedeniyle proje zamanında bitirilemedi. Dalgaların hızı ve etkisi kesilemeyince otel ve pansiyonların bulunduğu Bahçelievler Mahallesi’nin sahil kesiminde çökmeler ve kırılmalar meydana geldi. Denize yakın yerlerde yer alan evlerin kenarına kadar yaklaşan çöküntüler, tehlike oluşturuyor. Vatandaşlar, yıkıntıların nedeni olan T’lerin yanlış yapıldığını söylüyor. Yakakentliler, bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını istiyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yakakent Belediye Başkanı Dr. Raci Şen, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden 250 milyarlık bir ödenek çıkarttıklarını ve yaz ayına kadar çalışmaları tamamlayacaklarını söyledi.

Dalgalardan korunma konusunda 2004 yılında DLH Bölge Müdürlüğü’ne giderek incelemede bulunduklarını hatırlatan Başkan Şen, yetkililerin ilçenin sahil kesimine daha önce yapılmış olan duvarların ekonomik ömrünü tamamladığını ve olabilecek herhangi bir dalga durumunda aşılma olan bu duvarların yıkılacağını, çökmeler ve kırıklar olabileceğini bildirdiklerini söyledi.

Rapor doğrultusunda T’lerin yapılması için ilgili bakanlıklara girişimlerde bulunduklarını dile getiren Şen, “T’lerin yapımına kasım ayı içinde başlandı. Müteahhit firmanın ağır ilerlemesi ve kış sezonunun araya girmesi nedeniyle bitirilemedi. Amacımız bu T’lerle yerleşim birimlerini ve sahildeki tahribatları korumaktı. Ancak Karadeniz Sahil Yolu dolgu çalışmalarının etkisiyle bütün sahilde tahribatlar meydana geldi. Eğer T’lerimizi zamanında ve uygun bir şekilde yapabilseydik, en azından bunların yapılmış olduğu bölgeyi kurtarmış olacaktık. Meteahhidin yapım işlerini yavaş götürmesinden ve teknik yetersizlikten kaynaklanan sebepler sonucu bu görüntüler meydana geldi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Karayolları ve DLH müdürlüğü nezdinde girişimlerimizi yaptık. 250 milyarlık bir ödenek çıkarttırdık. Proje hazırlanıyor. Bu hafta içinde de çalışmaya başlayıp yaz zezonuna kadar sahili bitirip turizme kazandıracağız. ” dedi.

Şen, 2006 mayıs ayında 4 T yapımı için ihaleye yapılacağını da sözlerine ekledi. İlçedeki vatandaşlar ise bu çöküntülerin T’lerin yanlış yapılmasından kaynaklandığını belirtiyor. Denize yakın yerlerdeki yerleşim yerlerinin tehlike içinde bulunduğunu söyleyen ilçe halkı, bir an önce gereökli çalışmaların yapılıp önlemlerin alınması gereöktiğini vurguluyor.