Karadeniz’de dev dalgalar korkutuyor

Karadeniz'deki dev dalgalar korkutuyor. Limandaki dalgakıranların boyunu aşan dev dalgalar vatandaşı tedirgin ederken, oluşan görüntü tsunami felaketini andırıyor.

Geçen yıl yaşanan fırtınada dev dalgalar, 30 tonluk betonu limana çıkarmıştı. Zonguldak’ta saatteki hızı 60 kilometreyi bulan poyraz fırtınası nedeniyle Karadeniz’de dev dalgalar oluştu. Dev dalgalar, dalgakıranları aşarak Zonguldak Limanı’na geçiyor.

Dün geceden itibaren başlayan saatteki hızı 60 kilometreyi bulan poyraz fırtınası ve tipi şeklindeki kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kıyı kesimlerinde tipi şeklinde, yüksek kesimlerde kar yağışı nedeniyle Zonguldak-İstanbul ve Zonguldak-Ankara karayolunda ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

Zonguldak’ta soğuk hava Karadeniz’de etkili oluyor. Zonguldak Liman arkası mevkiinde dalgalar, dalga kıranları aşarak Türkiye Taşkömürü Kurumu’na(TTK) ait Zonguldak Limanı’na kadar geliyor. Zonguldak-Kozlu sahil yolunda ise dev dalgalar nedeniyle vatandaşlar yürümekte güçlük çekiyor.

Zonguldak Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, poyraz fırtınasının iki gün daha süreceğini ve Çarşamba gününden itibaren şiddetini azaltacağını söylediler. Yetkililer, ayrıca sıcaklığın gündüz 1 derece, gecede de -2 dereceye kadar düşeceğini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.