karadenize yeni bir boru hatti

Türkiye ile Rusya arasinda temelleri 15 Aralik 1997’de atilan Mavi Akim Dogalgaz Boru Hatti dün Samsun’da resmen açildi.

Üç devletin ortak yürüttügü ve Türkiye’yi Avrupa’nin önemli enerji koridoru haline getiren hattin açilisi Basbakan Tayyip Erdogan, Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ile Italya Basbakani Silvio Berlusconi’nin katilimiyla yapildi. Törene 80 korumayla gelen Rus lider Putin açilista sürpriz bir teklifte bulundu: “Karadeniz’in altindan petrol veya dogalgaz için bir boru hatti daha kurulmasi mümkün.” Putin, bu yil 3,7 milyar metreküp gaz verilecek olan Mavi Akim boru hattinin kapasitesinin yeni projeyle birlikte yilda 30 milyar metreküpe çikarilmasini hedeflediklerini belirtti. Rusya, 14 milyar metreküplük ikinci boru hatti teklifini ilk kez Putin’in bu ziyaretinde dile getirdi. Teklifi degerlendirmeye alan Enerji Bakanligi yetkilileri, ikinci boru hattinin petrol getirmesi halinde Samsun-Ceyhan’in yolunun açilabilecegini kaydettiler. Basbakan Erdogan ise Rus ve Kazak petrollerinin Akdeniz’e ulastirilmasi için Samsun-Ceyhan boru hattinin önemine temas ederek, “Bogazlar’i daha güvenli hale getirmek, Ceyhan’i da enerji terminali yapmak istiyoruz.” dedi. Projenin finansmanini saglayan ülkenin basbakani olarak törene katilan Berlusconi ise 3 Ekim’den sonra Avrupa’nin sinirlarinin Türkiye’ye kadar genisledigini belirtti.

Mavi Akim’i ‘Türkiye’yi Dogu ile Bati arasinda bir enerji köprüsü yapacak ve Avrupa ile iliskilerine yeni bir nitelik kazandiracak proje’ olarak tanimlayan Putin, bu sayede Rus gazinin güneye aktarilmasi ve Balkanlar’a sevk edilmesinin daha kolay olacagini ifade etti. Rusya, Mavi Akim’dan tasinan dogalgazin Güney Avrupa ve Israil’e ulastirilmasini istiyor. Putin, çok zor bir proje olan Mavi Akim’in esi olmayan bir teknolojinin ve mühendisligin ürünü oldugunu belirterek, bazilarinin bu projeye ‘Blue Stream’ (Mavi Akim) yerine, ‘Blue Dream’ (Mavi Rüya) demesinin yerinde bir benzetme oldugunu söyledi. Putin, törenin Atatürk’ün ulusal hareketi baslattigi kent olmasi bakimindan Samsun’da düzenlenmesinin çok anlamli oldugunu kaydetti. Gazprom Baskan Yardimcisi Alexander Nedvedyev, Putin’in yeni boru hatti sözleriyle ilgili sorulara, Mavi Akim’daki yillik 16 milyar metreküplük kapasiteyi artirmaya çalistiklarini, bu olmazsa ikinci bir boru hatti insa edilmesini planlandiklarini ifade ederek karsilik verdi.

Basbakan Erdogan, Rusya’dan gelecek petrolün Akdeniz’e indirilmesinde önemli rol oynayacak Samsun-Ceyhan petrol boru hattinin insasi için Türkiye’nin üzerine düseni yapmaya hazir oldugunu vurguladi. Üç ülkenin önümüzdeki dönemde degisik enerji projelerini hayata geçirebilecegini ifade eden Erdogan, “Bu proje halklarimizin ortak çikarina olacaktir. Bu hat Karadeniz’e çikacak petrolün güvenli sekilde Akdeniz’e ulasmasini ve Bogazlarin tanker trafiginden kurtularak daha güvenli olmasini saglayacaktir. 2010’lu yillarda Rus ve Kazak petrolleri Samsun-Ceyhan boru hattindan Akdeniz’e inebilecektir.” dedi. Italyanlara ait Augusto Rafinerisi’nin Ceyhan’a çok yakin oldugunu belirten Erdogan, bunun petrolün islenmesi açisindan büyük bir avantaj olduguna dikkati çekti. Basbakan Erdogan, Türkiye’nin enerji politikalarini belirlerken arz güvenligine katkida bulunacak projelere öncelik verecegini, kuzey-güney ve dogu-bati enerji koridoru ile petrol ve dogalgazda transit ülke olma stratejisi üzerinde durdugunu ifade etti. Basbakan, Türkiye-Yunanistan-Italya dogalgaz hattina vurgu yapti. Erdogan, Bakü-Tiflis-Erzurum dogalgaz hattinin, Avrupa’ya gaz ulastirilmasinda Türkiye’nin önem verdigi hatlardan biri olduguna dikkat çekerek, “Mavi Akim ilk kez gündeme getirilince ‘Mavi Düs’ olarak nitelendirilmisti. Hükümet, ortaya koydugu vizyon ve gösterdigi cesaretle bu projeye sahip çikmistir.” seklinde konustu. 3 Ekim’den sonra Avrupa sinirlarinin Türkiye’ye kadar geldigini ifade eden Italya Basbakani Berlusconi de Türkiye’yi AB’nin bir parçasi olarak görmeyi istediklerini kaydetti. Mavi Akim’in hükümetler, halklar, kurumlar arasindaki bir isbirligi projesi oldugunu ifade eden Berlusconi, projenin refahi artirmak için ne yapilmasi gerektigini ortaya koydugunu kaydetti. Avrupa’nin sinirlarinin Rusya’yi da içine almasi gerektigini söyleyen ilk liderin kendisi oldugunu vurgulayan Italya Basbakani, ENI ve SAIPEM araciligi ile Italya’nin da projeye katilmasindan gurur duydugunu ifade etti. Putin ve Erdogan’a seslenen Berlusconi, “Kafanizdaki tüm düsler, tüm tasarilar gerçek olsun diliyorum.” dedi.

Türkiye Ceyhan’i enerji terminali yapmak istiyor

Mavi Akim’in Rusya topraklarindaki boru hatti, Izobilnoye-Djubga arasinda 56 inç çapinda 308 kilometre ve 48 inç çapinda 62 kilometre olmak üzere toplam 373 kilometre uzunlugunda. Karadeniz geçisi olarak Djubga-Samsun arasinda deniz altinda her biri yaklasik 390 kilometre uzunlugunda 24 inç çapinda paralel iki hat mevcut. Türkiye topraklarindaki boru hatti ise Samsun-Ankara arasinda 48 inç çapinda ve 501 kilometre uzunluguna sahip. Ceyhan limanini bölgesel bir enerji merkezi yapmak isteyen Türkiye, halen Irak ve Hazar petrollerinin terminali olan Ceyhan’a 10 milyar dolarlik yeni bir kompleksle bir rafineri, LNG terminali ve petrokimya tesisi yaptirmak istiyor.

Putin, 217 korumayla geldi

Törenin yapildigi Samsun’un Durusu köyünde olaganüstü koruma önlemleri alindi. Alanda ve liderlerin geçis güzergahinda toplam 3 bin jandarma ile bin 400 polis görev yapti. Töreni izlemeye gelenler 4 kontrol noktasindan geçti. Havaalani ve tören alaninin çevresinde bomba uzmanlari, egitimli köpeklerle arama yapti. Köylülerden büyük ve küçükbas ile kümes hayvanlarini disari çikarmamalari istendi. Rusya Devlet Baskani Pu-tin, 217 korumasiyla birlikte, Türkiye’ye geldi.

Töreni 270 gazeteci izledi

Töreni Türkiye, Italya ve Rusya’dan çok sayida gazeteci izledi. Açilisi takip etmek için Türkiye’den 160, Italya’dan 50, Rusya’dan da 60 gazeteci akredite edildi. Erdogan, Putin ve Berlusconi’nin ögle yemegi menüsü de titizlikle hazirlandi. Yemekte, yöresel yemek olan kara lahana çorbasi, kuzu flato, enginar, dana madalyon, hamsi tava, laz böregi, misir ekmegi ve Türk tatli tabagi ikram edildi. Bir grup köylünün ellerindeki “Durusu’ya da dogalgaz istiyoruz.” pankarti dikkat çekti.

Samsun-Ceyhan masada

Erdogan, Putin ve Berlusconi’nin Samsun-Ceyhan boru hatti görüsmesine Botas, Rus Gazprom ve Italyan ENI sirketlerinin genel müdürleri de katildi. Projenin olumlu bir havada ele alindigi belirtilirken, yakin bir zamnda bu konuda adim atilabilecegi dile getirildi. Edinilen bilgiye göre Karadeniz’e ikinci bir boru hatti dösenmesini teklif eden Rusya da projeye karsi degil. Basbakan Tayyip Erdogan’in önümüzdeki günlerde konu ile ilgili açiklama yapabilecegi ifade ediliyor.

Erdogan’a maç tesellisi

Isviçre’yi 4-2 yenen Türkiye’nin Dünya Kupasi’na katilamamasi Erdogan ve Berlusconi bulusmasinda gündeme geldi. Putin gelmeden önce bir süre bas basa görüsen Erdogan ve Berlusconi, Türkiye-Isviçre maçini degerlendirdi. Italyan Basbakan, Erdogan’i teselli ederek, “Iyi oynadiniz, galip geldiniz; ama sanssizdiniz. Dünya Kupasi’nda olmaniz gerekirdi.” dedi. Berlusconi önümüzdeki haftalarda yapilacak Milan-Fenerbahçe maçini hatirlatarak, sürekli bu maçi düsündügünü söyledi.