Karagöz’ü geleceğe taşımak için çağdaş oyunlar yazılacak

Dünyanın sayılı gölge oyunlarından Karagöz-Hacivat, Ramazan ayında izlenen bir gösteri olmaktan çıkartılıp gelecek nesillere aktarılması amacıyla güncel oyunlarla desteklenecek.

Geleneksel gölge oyunlarının yaşatılması için yeni projeler hayata geçirilecek. Yüzyıllardır oynatılan klasik oyunların dışında gündeme ilişkin yeni metinlerin yazılması düşünülüyor. Günümüzde genellikle çocukların eğlenmesini sağlayan Karagöz’ün gündemle ilgili meselelerde yol gösterici olarak oynatılması planlanıyor. Ramazan ayında ortaya çıkan gölge oyunu oynatıcılarının ise geleneksele zarar verdiği savunuluyor.

Dünya Tiyatrolar Haftası nedeniyle Isparta’ya gelen Antalya Devlet Tiyatroları sanatçısı Ali Meriç, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrencilerle gölge oyunu konulu bir söyleşi yaptı. Karagöz ve Hacivat’ın yaşatılması için yapılması düşünülen projeleri anlatan gölge oyunu ustası Ali Meriç, günümüzde Karagöz’ün büyük çoğunlukla Ramazan’da çocukların eğlenmesi için sergilendiğine dikkat çekti.

Gölge oyunlarının çocukların dışında büyüklere de hitap etmesini isteyen Türkiye’deki sayılı ustalardan Ali Meriç, Karagöz’ün güncel sorunları ele alarak büyükleri çekebileceğini kaydetti. Trafik sorunu hakkında bir oyun hazırlabileceğinin altını çizen usta Meriç, geleneksel oyuncuların dışında yeni simaların perdeye alınabileceğine bunun için herhangi bir engel olmadığına işaret etti.

Daha önce gölge oyunlarının içinde çocuklar için Pokemon kullanıldığını hatırlatan Meriç, kendisinin Avrupa’da Almanya-Türkiye maçına giden Karagöz’le ilgili bir oyun yazdığını söyledi. Türk gölge oyununun yurt dışında daha iyi tanıtılmasını isteyen Meriç, “İlk defa Avrupa’ya giden Karagöz, bilinmemek için saçlarını sarıya boyatıp Almanya-Türkiye maçını izliyor. Almanya gol attığında o da Almanlarla seviniyor. Fakat Türkiye gol atınca kendini tutamayan Karagöz, kendini deşifre edince sınır dışı ediliyor. Oyun, Karagöz’ün Avrupa’ya gidip sınır dışı edilmesi sırasındaki maceralarını konu alıyor.” şeklinde konuştu. Karagöz’ün yaşatılması için Uluslararası Gölge ve Sahne Oyunları Derneği’nin Avrupa Birliği fonlarına proje başvurusu yaptığını aktaran usta Meriç, yeni metinlerin hazırlanması için ustalar iş düştüğünü söyledi.

Son yıllarda genellikle Ramazan ayında nostaljik öğelerle kullanılmaya başlanılmasına tepki gösteren Meriç, “Ramazan aylarında ortaya çıkan gerçek ustalar dışındaki gölge oyuncuları, yanlış örneklere geleneksel oyunu bozuyorlar. Sadece maddi kaygıyla oyun sergileyenlerin en az bir defa bu işin okulundan geçmeleri gerekir.” dedi. Sultan 1. Murat döneminde öldürüldüğü ve padişahın pişmanlık duyması nedeniyle gölge oyunu olarak canlandırılmasını istediği Karagöz ve Hacivat’ın, ilk defa pazar yerlerinde oynanmaya başlandığı bildirildi. Daha sonra kahvehanelere giren oyunun dönemin sorunlarını korkmadan anlatması ve suçlu bulunmaması nedeniyle sık kullanılan bir yöntem olduğu açıklandı. O dönemde büyük ilgi gören oyunun bugün sadece çocuklara hitap etmesi gelecek endişesini ortaya çıkardı.

Bir rivayete göre Çin’den gelen gölge oyununun bir başka söylentiye göre Mısır’dan Osmanlı’ya girdiğini anlatan Meriç, Yunan Karagöz’ünün Türkiye’dekiyle farklı olduğunu vurguladı. Yunan gölge oyununda mitolojik unsurlar bulunduğunu belirten Meriç, Ramazan’da ortaya çıkan oyunlarının gelenekseli bozduğuna inanıyor.