Karakola mayınla gitmesinin ardından karakol boşaltıldı

Sırpların Kosova ile yürüttüğü savaş sırasında yerleştirilen binlerce mayın ülkede hala tehlike saçıyor.

Mayınlar konusunda bilinçsiz olan Kosovalıların bilmeyerek polise yardımcı olmak istemeleri, felaketle sonuçlanacak trajik bir olayı komik duruma düşürdü. Prizren Polis İstasyonuna giden bir Kosovalı “Mayın buldum gelin alın’ ihbarı ardından, polis mayının yerini sormasının ardından vatandaşın mayın karakola getirdiğinin anlaşılması üzerine karakol boşatıldı. Akşam koşusu yapmak için Kale Altı’ndaki patika bir yolda koşarken dinlenmek için duran vatandaş, çalılar arasında bulduğu mayını arabasının bagajına koyarak karakola götürdüğü anlaşıldı.

Bunun üzerine polis olası bir felaketin yaşanmaması için polis istasyonunu ve etraftaki evleri boşaltarak yolları kapattı. Alman EOD timlerinin olay yerine gelmesi ardından aracın bagajında bulunan mayının yüksek tahribat gücüne sahip EF-1 A/P mayını olduğu anlaşıldı. Üç saatlik çalışma sonucu mayın etkisiz hale getirtildi.

Prizren Polisi Basın Sözcüsü Bekim Şasivar mayının etkisiz hale getirilmesi ardından basına yaptığı açıklamada, 45 yaşlarında isminin açıklanmadığı vatandaşın bilmeyerek yaptığı bu hareketin büyük bir faciayla sonuçlanmamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Şasivar, Kosovalı vatandaşlara seslenerek mayın ya da mayın olduğundan şüphelendiklerin şeylere el sürmemeleri, polise bildirmelerini istedi.