Karaköy’de denizin dibinden çok sayıda çöp çıkartıldı

Beyoğlu Belediyesi ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi, 5 Haziran Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Karaköy'de denizin dibinde temizlik yaptı.

Beyoğlu Belediyesi ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi yetkilileri 5 Haziran Çevre Haftası çerçevesinde Karaköy Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi’nin kurucularından Hakan Tiryaki ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Etkinlikte konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, belediye denilince ilk akla gelenin temizlik olduğunu söyledi. Belediye hizmetleriyle ilgili yapılan anketlere bakıldığında temizliğin ön planda tutulduğunu belirten Demircan, deniz temizliğine de sokak temizliği kadar önem verilmesi gerektiğini söyledi. Denizlerin temizliği konusunda vatandaşların sürekli bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Demircan, “Denizlerimiz en az karalar kadar, kullandığımız sokaklar, caddeler kadar kıymetlidir. Deniz temizliğinde, sokakların temizliği kadar duyarlılık göstermeliyiz. Bu bilinç denizlerimizin daha temiz olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından sualtı temizlik ve görüntüleme ekipleri 13 metreye daldı. Deniz dibinde yapılan çalışmalar kurulan ekranlarda canlı yayınla vatandaşlara izlettirildi. Yaklaşık yarım saat su altında kalan dalgıçlar, karaya bira kutuları, CD’ler, mangal ızgaraları, inşaat malzemelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda çöp çıkardı. Çıkarılan çöpler daha sonra bir branda üzerinde vatandaşlara sergilendi.