Karamsar tablo

Türkiye’deki orta ve büyük özel şirketler 2007 görünümü konusunda dünyanın en karamsar şirketleri arasında yer aldı.

Uluslararası kuruluş Grant Thornton International tarafından yayınlanan “2007 Küresel Güven Araştırması”na göre, en iyimser şirketler, Hindistan, Filipinler ve Çin’de bulunuyor. Türkiye, 32 ülke arasında ancak 30’uncu sırada alabildi. Geçen yılda artı yüzde 58 olan Türkiye’deki iyimserlik–karamsarlık dengesi, sıfıra düştü.
110 ülkedeki muhasebe ve danışmanlık şirketlerin üyesi olduğu, uluslararası kuruluş Grant Thornton International tarafından yayınlanan “2007 Küresel Güven Araştırması”, Türk şirketlerinin, ulusal ekonominin, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılacağı 2007’deki performansı konusunda hiç de iyimser olmadığını ortaya koydu. Bunun sonucunda Türkiye, 32 ülkeden oluşan sıralamasında ancak 30’uncu olabilidi.

Türkiye’deki büyük düşüş
Araştırma, Türkiye’de iyimserlik–karamsarlık dengesinde büyük bir düşüş olduğunu gösterdi. Nitekim, Geçen yılki araştırmasında artı yüzde 58 olan Türkiye’deki iyimserlik–karamsarlık dengesi, sıfıra düştü. Dünyanın GSYİH’sının yüzde 81’ini oluşturan 32 ülkedeki 7 bin 200 orta ve büyük özel şirketi kapsayan araştırma, söz konusu şirketlerin ulusal ekonomilerinin 2007 yılındaki performansı konusunda geçen yıla göre çok daha iyimser olduğunu gösterdi.

İyimserlik–karamsarlık dengesi, 32 ülkenin ortalaması, geçen yıl artı yüzde 39 iken, bu yıl artı yüzde 45’e çıktı. Bu arada, araştırma AB ekonomilerindeki olumlu gelişmelerin şirketlerin moralini olumlu etkilediğini de ortaya koydu. Nitekim, AB şirketlerinin ortalama iyimserlik–karamsarlık dengesi, artı yüzde 46 olarak gerçekleşirken bu oran ABD’de yüzde 14 düzeyinde kaldı. Böylece, söz konusu araştırma gerçekleştirdiği son beş yıllık dönemde ilk defa AB şirketlerinin ABD firmalarında daha iyimser olduğu saptandı.

Hindistan şirketleri önde
Hindistan’da artı yüzde 97, Filipinler’de artı yüzde 88 ve Çin’de artı yüzde 85 olarak gerçekleşen iyimserlik–karamsarlık dengesi, Türkiye’de yüzde sıfır olarak ölçüldü. Türkiye’nin gerisinde ancak eksi yüzde 3 ile Tayvan ve eksi yüzde 5 ile Japonya kaldı. Japonya, sıralamanın sonuncusu olmasına karşın, ekonomisinde sağlanan önemli canlanmanın sayesinde geçen yıla göre önemli bir iyileşme kaydetti. Böylece, geçen yılda eksi yüzde 71 olan Japon şirketlerinin iyimserlik–karamsarlık dengesi, eksi yüzde 5’e kadar çıktı.