‘Karar AİHM’den döner’

Eski Van Savcısı ve CHP'li Senatör Mehmet Feyat, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesine tepki göstererek, başvurulması halinde kararın AİHM’den döneceğini söyledi.

CHP’li Eski senatör Feyat, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’nın Adalet Bakanlığı’nın dış kapı mandalı hükmünde olduğunu ifade ederek, Adalet Bakanlığı’nın ‘Suç yok acemilik var’ görüşüne rağmen bu kararın alınmasının şaşırtıcı olduğunu kaydetti. Feyat, ihraç kararında Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘ağır suç var’ şeklindeki açıklamalarının etkisinin olduğunu savundu. Savcının kurula itiraz hakkının olduğunu, ancak bundan sonra bir şeyin değişeceğine inanmadığını aktaran Mehmet Feyat, Sarıkaya’nın kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmesini istedi. Feyat, kararın AİHM’ye götürülmesi halinde savcının hem tazminat kazanacağını, hem de görevine döneceğini dile getirdi.

Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı gerekçesiyle meslekten ihraç edilen eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında verilen meslekten ihraç kararının ‘çok ağır bir ceza’ olduğunu belirtti. ‘Kendisine Allah yardımcısı olsun demekten başka çare yok.’ diyen Kayasu, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) kararı hakkında “İdamla yargıladıkları sanıkları beraat eden savcılara bile böyle ceza verilmiyor.” yorumunda bulundu. İhracın her işlenen suç için verilen bir ceza olmadığına dikkat çeken Kayasu, şöyle devam etti: “Bu savcının suçu ne? İddianameye yazılmaması gereken bir şeyi yazmak. Bu bir hata ise buna benzer hataları savcı ve hakimler defalarca yapıyor. Belki bir uyarma veya bir kınama cezası verilebilirdi.”

İntikam alır gibi bir karar

Hukuk ve Yaşam Derneği Başkanı Hayrettin Açıkgöz, savcının mesleki yaşamını söndürecek karar verildiğini söyledi. Açıkgöz, “Objektiflikten uzak bir karar verilmiştir, intikam alır gibi. Savcının elindeki bulgu ve belgeler iddianamenin tanzimi için yeterli verilerdir. Buna rağmen Kurul’un cezası fahiş bir karardır.” dedi.