‘Kararı bozun TSK’ya moral olsun’

Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanmasıyla ilgili davanın temyiz duruşmasında sanık astsubayların avukatlarından yargıtaya şok teklif geldi...

Şemdinli davasında 39 yıla mahkûm olan astsubayların avukatları Yargıtay’a “Kararı bozun, Silahlı Kuvvetler’e moral olsun” dediler.

MAKETLİ SAVUNMA YAPTILAR
Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla ilgili davanın temyiz duruşmasında sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in avukatları bombayı müvekkillerinin atmadığını tekrarladı.

TAHLİYE EDİN, MORAL OLSUN
Avukatlar tahliye isterken Yargıtay’a şu teklifte bulundu: “Bu davayla PKK taraftarlarına propaganda zemini hazırlanmıştır. Terörle mücadele eden devlet unsurlarımızın morallerinin düzeltilmesi için tahliye talep ediyoruz.”

Şemdinli sanıklarından Yargıtay’da ilginç savunma

Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in avukatları Yargıtay’a, “Mahkûmiyeti bozun, terörle mücadele eden Silahlı Kuvvetler personeline moral olsun” dedi.

Şemdinli Davası’nda 39 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in avukatları, Yargıtay’a “Mahkûmiyet kararını bozun, terörle mücadele eden Silahlı Kuvvetler personeline moral olsun” teklifinde bulundu. 9 Kasım 2005’te Şemdinli’deki Umut Kitabevi’nin bombalanmasıyla ilgili davanın temyiz duruşması Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde yapıldı. Duruşmaya, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in avukatları katıldı. Avukatlardan Vedat Gülşen, Yargıtay’a, kitabevinin bulunduğu pasajın maketiyle geldi ve bombayı müvekkillerinin atmadığını iddia etti.

TAHLİYE EDİN MORAL OLSUN

Gülşen savunmasında, ilk yargılamayı yapan Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin araştırma yapmadan karar verdiğini belirterek şu iddialarda bulundu: “Ağır Ceza Mahkemesi, AB’deki siyasilerin beyanlarını dikkate almış ama devlet için canını ortaya koyan müvekkillerimizin beyanlarını dikkate almamıştır. Bu iddianameyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve jandarma teşkilatı sorgulandı. Bu dosya, AB ve ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında jandarmanın hedef seçildiği bir dosyadır.”

39 YIL HAPİS CEZASI ALDILAR

Avukat Gülşen astsubayların tahliye edilmelerini isterken, “Müvekkillerimiz kurban edildi. Terörle mücadele eden devlet unsurlarımızın morallerinin düzeltilmesi için sanıkların tahliye edilmesini talep ediyoruz” dedi. Daire, kararını 1 Şubat’ta açıklayacağını duyurarak duruşmaya son verdi. Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Kaya ve İldeniz’i, ‘çete kurmak, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama’ suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapse mahkûm etmişti. Mahkeme, astsubay sanıklarla yargılanan itirafçı Veysel Ateş’in dosyasını önce ayırmış ve daha sonra Ateş’i de aynı şekilde cezaya çarptırmıştı. Bu nedenle Ateş ile ilgili davanın temyiz süreci daha sonra işleyecek.