‘Kararı HSYK verdi siyasetle bağlantısı yok’

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç edilmesiyle ilgili olarak, “Bunun siyasi bir boyutu yok, siyasetle bağlantısı yok.’’ dedi.

Çelik, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, savcı, hakim ve mahkemeler ile HSYK’nın görev ve yetkilerinin belli olduğunu söyledi. Herkesin hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu: “Hukuk çerçevesinde hareket edilmediği zaman da ilgili yasalar herkesi bağlar. Bu çerçevede alınmış bir karardır. Konuyla ilgili süreç devam ediyor. Bunun siyasi bir boyutu yok, siyasetle bağlantısı yok. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bir kararıdır. Tüm kararlara saygı duyuyoruz.”

Ersönmez Yarbay: Herkes suçlu

AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay ise tek suçu savcıya yüklemenin haksızlık olduğunu söyledi. Yarbay, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, bazı bakanlar ve partisinin suçlu olduğunu savundu. Yarbay, yanlışları şöyle sıraladı: Savcı Sarıkaya bazı eski savcılara özendi. Vural Savaş, Nuh Mete Yüksel gibi gazete kupürlerinden siyasi iddianame yazan eski savcılara özenip gazete kupürlerine dayanan iddianame hazırlayan, bölge savcısı olduğunu unutup bütün Türkiye’yi ilgilendiren konulara giren Van Cumhuriyet Savcısı yanlış yapmıştır. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün de Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edip ‘Ordu mensupları suçlandı, gereğini yapın’ demesi yanlıştır. Savcı hakkında soruşturma açtıran Adalet Bakanı Cemil Çiçek yanlış yapmıştır. HSYK’nın, Savcı’yı, kınama cezası verilmesini öngören rapora rağmen meslekten ihraç etmesi yanlış olmuştur. HSYK’nın bu yapısını değiştirmeyen AK Parti de suçludur.”