Karasinek ishale yol açıyor

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte ishal vakalarında artış yaşanıyor.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında ishal vakalarında artış yaşandığı, bunu ise en büyük nedenlerden birisinin kirli su tüketiminin artmasıyla birlikte, insan ve hayvan dışkılarına konan karasineklerin, beraberlerinde taşıdıkları mikropları açıkta satıyan yiyeceklere bulaştırdığı belirtildi.

Özellikle çocuk ve yaşlıların yetişkinlere göre daha çabuk ishalle yakalandığı ifade edildi. Bebek ve çocuklardaki ölüm olaylarının çoğuna ishala bağlı vücuttan fazla miktarda sıvı kaybı neden oluyor.

Bulaşıcı hastalıklardan sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı doktor Mehmet Akif Eryiğit, vatandaşları ishal vakası konusunda uyardı. Eryiğit, kara sineklerin neden olduğu ishal vakalarının hafife alınmamasını istedi. Karasineklerin insan ve hayvan dışkılarına konduklaranı ve daha sonra açıkta satılan, sebze, meyve gibi gıda maddelerinin üzerine konduğunu anlatan Doktor Eryiğit, açıkta satılan yıkanabilir gıda maddelerinin iyice temiz suda yıkandıktan sonra tüketilmesini, yıkanamayan gıda maddelerinin ise tüketilmemesini istedi.

Mangalcılara da ishal vakalarına karşı dikkatli olmasını isteyen Doktor Mehmet Akif Eryiğit, iyice pişirilmeyen ya da bayatlamış etlerin de ishale neden olduğunu dile getirdi. Özellikle kaynağı bilinmeyen içme sularının içilmemesini ya da suların yaz mevsimi boyunca kaynatılıp içilmesini isteyen Eryiğit, “Yaz mevsiminde ishal ve buna bağlı yüksek ateş, grip hastalıkları artış gösteriyor. Karasineklerden uzak durulmalı, çöpler açığa atılmamalı ve belediyeler bu mevsimde sinekle mücadale etmeli” diye konuştu.

Umumi helaların da mecbur kalınmadıkça kullanılmamasını isteyen Doktor Eryiğit, bu yerlerin de ishal rahatsızlığının bulaşmasında önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi. İshalli hastaların tuvalet temizliğini yaptıktan sonra aynı elleriyle muslukları açıp kapattıklarını ve aynı helayı sonradan kullanan sağlıklı kişilerin söz konusu musluklara dokunarak ishal mikrobunu kaptığına dikkat çeken Eryiğit, uyarısında bulundu.