Karasu’da fındık üreticisine uygulamalı ‘budama’ eğitimi

Sakarya'nın Karasu ilçesinde fındık ve ceviz üreticilerine uygulamalı olarak budama ve gübreleme eğitimi verildi.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde fındık ve ceviz üreticilerine uygulamalı olarak budama ve gübreleme eğitimi verildi.

Karasu Ziraat Odası’nca düzenlenen program kapsamında Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, çiftçilere bahçelerinde uygulamalı eğitim verdi. Ziraat Odası’nda eğitim semineri veren Karadeniz, Kızılcık köyü, Hürriyet Köyü, Paralı Köyü ve Kurudere beldesinde akşamları kahvede çiftçilerle biraraya geldi. Karadeniz, gündüz ise fındık bahçelerinde çiftçilere gübreleme ve budama hakkında uygulamalı olarak eğitim verdi.

Turan Karadeniz, dünya fındık üretiminin büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye’de çiftçilerin sağlıklı üretim yaparak ürün verimini arttırması için çalışma yaptıklarını söyledi. Eğitime katılan fındık üreticisi Hacı Bayram Aslan; “Ceviz ve fındık budamalarını öğrendik. Çok eksiğimiz varmış. Hocamız bize uygulamalı gösterdi.” diye konuştu.

Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş da üreticinin eğitimden memnun olduğunu kaydederek şunları söyledi; “Ordu’dan gelen hocamız, hem pratik hem de teorik bilgiler verdi. Çiftçilerimiz çok duyarlı. Eğitimden güzel bilgiler aldıklarını düşünüyorum.”