Karatepe kilimlerini mahkumlar üretiyor

Mahkumlar hem para kazanıyor, hem de dünyaca ünlü kilim üretiyorlar.

Osmaniye Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından yapılan proje kapsamında hükümlü ve tutuklulara kilimcilik kursu açıldı.

Anadolu’da genç kızların duygu ve düşüncelerini nakış nakış işledikleri kilimleri, bundan sonra Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan hükümlü ve tutuklular yapmaya başladı. 10 hükümlü ve tutuklunun katılımı ile devam eden kilim kursu sabah saat 08.00 ile 16.00 arasında yapılıyor.

Türkiye İş Kurumu tarafından maddi destek sağlanarak hayata geçirilen proje kapsamında, 4 adet yardımcı malzemeleri ile birlikte kilim tezgâhı ve 36 kilogram kökboyalı kilim ipi alındığı belirtildi.

Kurum Müdürü Ertuğrul Kozanlı, hükümlü ve tutukluların meslek sahibi olarak topluma faydalı bireyler olması amacıyla 2007 yılı içerisinde İş Kurumu İl Müdürlüğü ile proje yapılarak ciltçilik, bilgisayar ve kilimcilik kursu açtıklarını söyledi. Açtıkları kurslarda tutuklulara günde 6,5 YTL harçlık da verildiğini aktaran Kozanlı, bunun hükümlü ve tutukluların kursa taleplerini olumlu yönde etkilediğini kaydetti.

Önceki dönemlerde açılan kurslarda sadece teorik olarak kursların verildiğini kursla ilgili hiçbir malzeme alınamadığını kaydeden Kurum Müdürü Ertuğrul Kozanlı şunları söyledi: “Ancak Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ’İşkur Protokolü’ ile artık her türlü kurs kurumlarda açılabiliyor. Özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan işyerlerine kesilen para cezalarından oluşturulan fon, Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular ile tahliye olan eski hükümlülerin eğitimi ve meslek sahibi olmaları için yapılan projelere aktarılıyor. Bu sayede bizde kurumumuzda değişik mesleki kurslar açabiliyoruz.”

Ciltçilik ve bilgisayar kurslarının sona erdiğini 24 hükümlü ve tutuklunun belge aldığını aktaran Kozanlı, “Şu an kilimcilik kursumuz devam ediyor. Gönül istiyor ki kurumumuza giren tüm hükümlü ve tutukluları bir meslek sahibi yaparak tahliye edelim. Ancak fiziki şartlarımız bu konuda yetersiz. Ama eğitim-öğretim faaliyetlerine imkânlarımızın elverdiği her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Bu arada kilimcilik kursuna katılan tutuklu Mehmet Maviş, cezaevinde açılan kurslarda öğrendikleri sayesinde dışarıda çok rahat iş bulabileceğini ifade ediyor.

“CEZAEVİ GÜNLERİMİZİ BU TÜR YAPICI FAALİYETLERLE DEĞERLENDİRMEK ÇOK GÜZEL”

Önceki dönemlere nazaran şu an kurumda insan onuruna yakışır bir şekilde sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılmasından övgüyle bahseden Maviş, “Ben altı ayı aşkın bir süredir tutukluyum. Daha önce de Ceza İnfaz Kurumu’nda yattım. Kilimcilik kursu yaklaşık iki ay önce başladı ve kursa severek katılıyorum. Öğrenmek ve üretmek çok güzel bir duygu. Günlük hayatımı bu kursa göre ayarladım; aynı işe gidiyor gibi, zamanımı düzenledim. Ceza İnfaz Kurumunda geçirdiğimiz zamanı bu şekilde eğitici, öğretici ve meslek sahibi yapıcı faaliyetlerle değerlendirmek çok güzel.” dedi.

İş Kurumu İl Müdürlüğünün kursiyerlere çalıştıkları her gün başına “Kursiyer Cep Harçlığı” ödemelerinin çok güzel olduğunu belirten tutuklu Maviş, bu sayede hem meslek sahibi olduklarını hem de maddi destek sağlayarak ailelerinin yükünün hafifletildiğini kaydetti.

4 yıldır değişik cezaevlerinde kaldığını buralarda ciltçilik bağlama kalorifer ateşçiliği ve bilgisayar kurslarına katıldığını belirten hükümlü Murat Kalkan, bu meslekler sayesinde dışarıda rahatlıkla iş bulabileceğini düşünüyor.

Cezaevine girdiği ilk iki yıl içerisinde sosyal ve kültürel faaliyet ile meslek kursu görmediğini aktaran Kalkan, “Yaklaşık 16 aydır Osmaniye Cezaevindeyim Şu ana kadar birçok kurs gördüm. Şimdi ise Erkek Berberliği Kursu’na devam etmekteyim. Tahliye olduktan sonra rahatlıkla bir iş bulabileceğime inanıyorum. Bu şekilde meslek sahibi olmamıza yardımcı olabilecek kursların sürekli olarak açılması hükümlü ve tutuklular için büyük bir fırsat. Hükümlü ve tutuklu arkadaşlarımızın bu fırsatları değerlendirdiğine inanıyorum” diye konuştu.

Bu arada 5 Haziran 2006 ve 7 Temmuz 2006 tarihleri arasında 12 hükümlü ve tutuklunun katılımı ile usta öğretici Mehmet Ali Görgün tarafından 136 saatlik bilgisayar operatörlüğü ve işletmenliği kursu verildiği bildirildi.