Karayalçın; ‘Cumhurbaşkanını halk seçsin’

Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, cumhurbaşkanının halk tarafından iki turlu bir seçim sonrasında seçilmesini istedi.

Karayalçın, TBMM’nin 22. döneminin temsilden en uzak Meclis yapısı olarak gördüklerine işaret ederek, istatistiki bilgilerin 22. dönemin halkı temsil etmekten çok uzak olduğunu gösterdiğini kaydetti.

AK Parti’nin geçerli oyları yüzde 34’ü ile Meclis’teki sandalyelerin yüzde 66’sına; CHP’nin geçerli oylarının yüzde 19’u ile sandalyelerin yüzde 38’i üzerinde oturduğunu ifade eden Karayalçın, temsilde büyük bir çarpıklığın olduğunu belirtti. Karayalçın, önlem alınmaması durumunda çarpıklığını devam edeceğini, AKP ve CHP’nin poligopolcu bir yapıyı TBMM’de oluşturmuş bulunduklarını ve bu yapımının değişmemesi için her türlü önlemi aldıklarını belirtti. AK Parti’nin toplam seçmenlerin yüzde 25’sini oluşturduğuna dikkat çeken Karayalçın, cumhurbaşkanın bu çarpık yapılanmanın sonucundan oluşan Meclis tarafından seçilmesinin kendilerince yanlış olduğunu ifade etti. CHP’nin “Erken seçim yapılsın. Yeni oluşan Meclis cumhurbaşkanı seçsin” yaklaşımının da yanlış sonuçlar doğuracağını öne süren Karayalçın, solda geniş kapsamlı bir ittifak olmaması durumunda büyük bir olasılıkla AK Parti’nin yeniden iktidar olacağını söyledi. Karayalçın, bu durudaki erken bir seçimin “türban refarandumuna” dönüşeceğini ve bu şekilde sonuçlandığının kamuoyunun bilgisine sunulacağını ifade etti.

Karayalçın, Cumhurbaşkanının iki turlu olarak halk tarafından seçilmesini uygun gördüklerini ifade etti. İki turlu bir seçimde yüzde 51’lik bir sonuç elde edileceğini vurgulayan Karayalçın, yeni cumhurbaşkanının yüzde 25 oyla değil yüzde 50 oyla seçilmiş olacağını belirtti. Karayalçın, Anayasa’nın 101 ve 108. maddeleri arasında cumhurbaşkanı seçimi, görev ve yetkilerinin sıralandığını, cumhurbaşkanın seçimini öngören Anayasa’nın 102. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Karayalçın, halkın seçtiği cumhurbaşkanının daha fazla yetki talebinde bulunmayacağını ve bununla dünyanın çeşitli ülkelerine örnekler olduğunu belirtti.

Karayalçın, İtalya’da seçimi kazanan Zeytin Ağacı ittifakının programını Ecevit’e teslim etti.

MİLLETVEKİLİ SEÇİLME YAŞI 25’İN ALTINA İNDİRİLMELİ

Eski Başbakan Bülent Ecevit, milletvekili seçilme yaşının 25’in altına indirilmesi gerektiğini söyledi. Ecevit, Türkiye’de 25 yaşının altındaki gençlerin seçimlerde sadece oy kullanabildiklerini, bu nedenle atılım yapamadıklarını, bunun büyük bir haksızlık olduğunu söyledi.

Kuzey ülkelerinin demokrasi anlayışları göz önünde tutulduğunda bu haksızlığın daha iyi anlaşılacağını kaydeden Ecevit, Kuzey Avrupa ülkelerinin bunun çok altında seçilme hakkı tanıdığını ifade etti. Norveç’teki uygulamayı örnek gösteren Ecevit, bu ülkede 18 yaşındakilerin milletvekili seçilebildiğini belirtti. Bunun Türkiye’de kolay hazmedilmeyeceğini vurgulayan Ecevit, bu ülkelerde ise uygulamanın hiç yadırganmadığını ifade etti.

”Milletvekili seçilme yaşı 25’in altına indirilmelidir” diyen Ecevit, 12 Eylül sonrasında seçim sistemiyle ilgili izah edilemeyecek geri adımlar atıldığını kaydetti. 12 Eylül 1980 öncesinde sendika, federasyon ve konfederasyon başkanlarının da milletvekili seçimine katılabildiğini, bunun hiçbir zararının görülmediğini anlatan Ecevit, bugün bunun lafının bile edilmediğini, sendikaların da bunu gündeme getirmediğini ifade etti.

Bülent Ecevit, siyasetle ilgilenen vatandaşların eskiye göre, televizyon ve internetteki gelişmeler sayesinde daha erken yaşta bilgi edinebildiklerine işaret ederek, ”Çağımızdan korkmamalıyız” dedi.