Karayalçın DİSK’i SHP’ye davet etti

Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, solda yeni arayış konusunda toplantılar düzenleyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve arkadaşlarını SHP'de siyaset yapmaya çağırdı.

SHP 5. Küçük Kurultayı, Ankara’da Genel Başkan Murat Karayalçın’ın açılış konuşması ile başladı. DİSK tarafından başlatılan solda yeni arayışlar hareketine dikkat çeken Karayalçın, “DİSK Başkanı sayın Çelebi ve arkadaşlarına bir çağrı yapıyorum. Gelin SHP de siyaset yapın. Sevgili Süleyman Çelebi ve arkadaşlarını buraya çağırmamın sebebi, solda birliktelik konusunda SHP’nin daha önceden de somut adımlar atmış olmasıdır. Bu arkadaşlarımız SHP’ye gelmeyecekler ise, yeni bir siyasi parti oluşumuna gitmesinler, bu çok büyük bir yanlışlık olur. ” dedi.

Danimarka’da başlayan ve tüm ülkelerde Müslümanlar tarafından tepki ile karşılanan Hz.Muhammet’in karikatürüne ilişkin görüşlerini açıklayan Murat Karayalçın, İslam inanışına göre peygamberin resminin yapılmasının gelecekte resme tapınmayı getireceği endişesi ile yasaklandığını, bunun da doğru bir karar olduğunu söyledi. Bu İslam inanışının göz ardı edilmesinin de fikir özgürlüğü ile bağdaşamayacağını vurgulayan Karayalçın, yapılanları bir provokasyon olarak değerlendirdi. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, “Kim neye inanıyorsa, inançların tümüne saygı göstermek gerekir. Taliban’ın Afganistan’da Buda heykeline yaptığı saldırı nasıl kabul edilemez ise, karikatür yolu ile bugün yapılanlar da kabul edilemez” dedi.

Murat Karayalçın, milletvekili genel seçimleri için karar alınması gereken zaman aralığının 2006 Şubat – Temmuz ayları olduğunu, seçimin 2007 Kasım’da yapılacağına inandığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de CHP nin tetiklemesi ile ülkenin gündemine çok erken düştüğünü kaydetti. Karayalçın şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki kısır tartışmayı AKP ve CHP nin inisiyatifine bırakmamalıyız. Bu seçimin ‘türban seçimi’ haline dönüşmesine karşı çıkmalıyız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan CHP dir. Şimdi, başbakanlık yolunu açan CHP ‘köşkü kaptırmayız’ iddiasında. Bu nasıl olacak?”

Milliyet gazetesinde öğrenciler ile yapılan bir ankette ‘Ben Atatürkçüyüm’ diyen öğrencilerin oranının yüzde 40 civarında çıktığını hatırlatan Karayalçın, “Bu göstergeler alarm zillerinin çalmasıdır. Bizler hep çözümün solda olduğunu ama solun bir araya gelemediğini düşündük. Galiba yanılıyoruz. İnsanların siyasi tercihlerinde bir kayma olduğunu görmemiz gerekir. Belki de insanlarımız solun başındakilerden, liderlerden soğudular. Dünya değerleri anketinde 1997 yılında sol yüzde 24.5 , 2001 de yüzde 22.0 ve 2004 de yüzde 14.5 olarak belirlenmiş. Ülkemizde yapılan son siyasi anketlere baktığınızda da solun toplam oyunun yüzde 14.8 olduğunu göreceksiniz. İşte sol bir parti olarak bunları tartışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.