Karayalçin Kadir Topbas’i tutumsuzlukla suçladi

ISTANBUL - Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Baskani Murat Karayalçin, Levent'te insa edilmesi planlanan gökdelenlerle ilgili tartismalara yeni bir boyut getirdi.

Kumkapi Armada Otel’de basin mensuplari ile bir araya gelen Karayalçin, gündeme iliskin degerlendirmelerde bulundu. Karayalçin’in açiklamalarini, Dubai Towers’i temsil eden iki kule üzerinde Basbakan Erdogan ve Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas’in fotograflarinin fotomantajlandigi resim önünde yapmasi dikkat çekti.

Gökdelenlerin nereye yapilmasi tartismalarina yeni bir boyut getiren Karayalçin, kulelerin Anadolu Yakasi’nda Kartal civarinda yapilabilecegini söyledi. Karayalçin, böyle yapilmasi durumunda 3. köprüsüne ihtiyaç olmayacagini ve trafik sorunun dogal olarak çözülmüs olacagini kaydetti.

Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas’i tutumsuzlukla suçlayan Karayalçin, “Bogaza 3. köprüyü veto eden Topbas, Kartal’a yatirim yapilmasi gerektigini söylüyor. Ama Levent’e yapilacak gökdelenlerin tanitim toplantisina katilmayi da ihmal etmiyor. Ister Basbakan olsun, ister belediye baskani olsun kimsenin bunu yapmaya hakki yoktur. Yatirimlarin Anadolu Yakasi’na yapilmasi daha dogru olacaktir. Yatirimlar Anadolu Yakasi’na kayarsa her açidan dogru ve yararli olacaktir.” diye konustu.

Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Topbas’in Levent’e yapilacak projelerden vazgeçmesi için 3 nedeninin oldugunu söyleyen Karayalçin bu üç nedeni, görüntü, trafikteki yogunluk ve yapilan açiklamalar olarak açikladi. Istanbul’un taninmasi için gökdelenlere ihtiyaci olmadigina deginen Karayalçin, bunun yerine Sultanahmet, Beyazit ve Galataköprüsü’nün yeterli oldugunu kaydetti.

Malatya Sosyal Hizmetler Çocuk Yuvasi’nda yasanan siddet olaylarina da deginen Karayalçin, “Yillardir bu olaylar yasaniyor. Bu durum için bir çok öneriler sunuldu. Ama bir önlem alinmadi. Bu atmosferden yararlanarak bazi önlemler anilabilir. Bütçe planlamasi yanlis yapildigi için bu tür olaylar yasaniyor. Milletvekilini yakini olan ise aliniyor. Partizanliktan vazgeçilmeli ve bir daha Malatya’daki olayin benzerlerinin yasanmasina izin verilmemelidir.” seklinde konustu.