Karayalçın; ‘Türkiye’de çift parti diktatörlüğü var’

Sosyaldemokrat Halk Partisi(SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye'de AK Parti ile CHP'nin oluşturduğu "Çift partili bir diktatörlük" bulunduğunu söyledi.

Gazetecilerle kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenleyen Murat Karayalçın, dünyada en yüksek seçim barajının Türkiye’de olduğunu belirterek, “Bu akıl almaz bir şey” dedi. Türkiye’de siyaset alanın bütünüyle yeniden düzenlenmesi gerektiğini, seçim barajının tek tartışma konusu olmadığını dile getiren Murat Karayalçın, seçim barajının yüksek tutulması için ortaya atılan görüşlere katılmadığını ifade etti. “Bölücü partilerin Meclis’e girmesinin engellenmesi, bu yolla ulusal bütünlüğün korunması için barajın yüksek tutulması gerekir” görüşünün geçerli bir görüş olmadığını savunan Karayalçın, Türkiye’de bölücü partilerin önünün kesmenin tek yolunun seçim barajı olamayacağını kaydetti.

Ülkede istikrar sağlanması için seçim barajının yüksek olması gerektiği yönündeki düşüncenin de gerçekçi olmadığını belirten Karayalçın, “Dünyanın en yüksek seçim barajı Türkiye’de. Başka ülkelerin istikrara ihtiyacı yok mu?” diye konutu.

“Türkiye’de çift parti diktötürlüğü var. Çift parti diktatörlüğü ortadadır. Türkiye dünya literatörüne çift parti diktatörlüğünü kazandırdı” şeklinde konuşan Murat Karayalçın, AK Parti ve CHP’nin çift partili bir dikatörlük kurarak seçim barajının yüksek olması konusu başta olmak üzere her şeyi kendi istedikleri gibi yönlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Karalayçın, “Herşey kontrol altında olsun, sağdan-soldan yeni parti çıkmasın, herkes iki merkezde toplansın anlayışını taşıyorlar. Seçim barajı da bunun araçlarından biridir” şeklinde konuştu.