Karda kalan üniversiteliye köyden yardım

Köyün üniversitede okuyan tek öğrencisi Cahit Tarhan, kar nedeniyle köyde mahsur kalınca köylü seferber oldu.

Atatürk Üniversitesi(AÜ) Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Cahit Tarhan, final sınavları bittikten sonra dönem arası tatili için memleketi Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Kuştaşı köyüne gitmek için yola çıktı.

Erzurum’dan Güroymak ilçesine giden Tarhan, köy yolları kar nedeniyle kapalı olunca bir kaç gün akrabalarının yanında kaldı. İlçeye inen köylülerden 3 kişiyle birlikte yaya olarak köye giden Tarhan, yaklaşık 5 saat süren yolculuğun ardından köye ulaştı.

Ailesinin yınında bir hafta kalan üniversiteli genç, internetten ders kaydı yaptırmak için tekrar ilçeye indi. Kendisine eşlik edecek kimse olmaması ve yabani hayvanlardan yüzünden Tarhan, 5 gün ilçede kaldı. İl Özel İdaresi’ne ait araçlar köy yollarını açınca Tarhan ‘da tekrar köyüne gitti. Burada tatilini tamamlayan Cahit Tarhan’ın köyünün yolları yağan kar ve şiddetli tipi nedeniyle tekrar kapandı. Üniversitede ise ikinci dönem dersleri başladı.

Köyde mahsur kalan Tarhan’ın, üniversitedeki derslerinden geri kalmaması için köylü harekete geçti. Durumdan Valilik Kriz Merkezi haberdar edildi. Köylü ellerinde küreklerle yol açmak için gelen kar püskürtme araçlarını önündeki karları inceltti. Ancak asfalt yol ile köy arası 9 kilometre olması ve kar kalınlığını yer yer 5 metreye ulaşması nedeniyle 5 günde ancak yollar açılabildi.

Köyün tek üniversiteli genci Cahit ise okuluna dönme fırsatı buldu. Dönem arası tatilinin yollarda geçtiğini dile getiren Cahit Tarhan, “Coğrafi şartlar nedeniyle Doğu Anadolu’da köy yolları her zaman kapanıyor. Burada köy yollarını açmak için çalışan araçların çoğu bozuk. Söz konusu durum nedeniyle herkes mağdur oluyor. Benim de tatilden ziyade çileyle geçti günlerim. Bir daha yaz mevsimi dışında ailemin yanına gitmeyi düşünmüyorum.” dedi.

Cahit Tarhan’ın amcası ve Köy Muhtarı Rıdvan Tarhan ise kendilerinin ilçeye çoğu zaman yaya olarak gittiklerini söyledi.

Rıdvan Tarhan, “Cahit köyümüzün üniversitede okuyan tek genci. Şu an bizim tek umudumuz. Sağolsun bütün köylüler Cahit için çaba gösterdi. Bizim gayretlerimiz sadece gençlerimizin okuması için.” ifadelerini kullandı.