‘Kardeş kanını durdurmak için herkesi göreve çağırıyoruz’

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı son zamanlarda yaşanan terör olaylarını protesto etti.

Son bir hafta içerisinde başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başgösteren ve ölümle sonuçlanan terör olaylarını protesto eden DTP İl Başkanlığı, Mahmut Alınak başkanlığında basın açıklaması yaptı. DTP İl Başkanlığı binasından çıkarak açıklama yapacakları Atatürk Caddesi girişine kadar yürüyen grup Kürtçe marş söyleyerek ilerledi. Kars Emniyet Müdürlüğü, grubun yürüyüşe başladığı Kazımpaşa Caddesi’nden basın açıklamasının yapılacağı Atatürk Caddesi girişine kadar tüm alanlarda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Zaman zaman alkışlamalar ve sloganların yer aldığı protestoda açıklama yapan DTP İl Başkanı Alınak, artık asker, polis ve gerilla olarak adlandırdığı kişilerin ölümlerinin olmamasını isteyerek, bunun da halkın elbirliği etmesi ve demokratikleşme ile hayata geçirileceğini dile getirdi. “Geç kalmadan fiili bir çatışmasızlık içine girilmelidir” diyen Alınak, “Devlet, operasyonları durdurmalı, HPG ise öldürülen 14 gerilla için açıkladığı misilleme kararını geri almalıdır. Bizler artık bu dehşet görüntülerini görmek istemiyoruz. Bu kardeş kanını durdurmak için herkesi göreve çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Grup daha sonra tekrar güvenlik güçleri eşliğinde partinin İl Başkanlığının bulunduğu Eski Belediye İşhanı’na doğru yürüyüşe geçti. Slogan ve Kürtçe marş eşliğinde yapılan yürüyüşte grubun çoğunluğunun yine öğrencilerden oluştuğu dikkatlerden kaçmadı.