Kardeş kıskançlığını sevgiyle aşın

Ailelerin, ilgilerinin büyük bölümünü yeni doğan bebeklerine göstermesi, diğer kardeşlerde terk edilme duygusu ve kıskançlığa yol açabiliyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Nuray Atasoy, ”İkinci kez bebek sahibi olacak aileler çocuklarına, bir kardeşinin dünyaya geleceğini ve merak ettiği konuları mutlaka anlayacakları dille anlatmalıdır” diyor.

FİKRİNİ MUTLAKA SORUN
Çocuğun, bebek için yapılan hazırlıklara katılması sağlanmalı, odasının rengi, yatak örtüsü gibi konularda seçim yapmaları desteklenmelidir. Dünyaya gelen bebeğin bakımını yaparken, diğer çocuğun kendisine yardım etmesine özen gösterilmelidir. Ailelerin, evlerine gelen misafirlerini öncelikle büyük çocuklarına ilgi göstermeleri yönünde uyarıda bulunmalarını isteyen Atasoy, ”Eve gelen ziyaretçiler, bebek için getirmek istedikleri hediyeyi, büyük çocuğa vermeleri onları çok mutlu edecektir. Yeni doğum yapan yakınları ya da akrabalarının ziyaretlerine çocuğun da getirilmesi, sevgi paylaşımı açısından önemli olabilir” diye konuştu.