Kardeslerine bakabilmek için okulu birakmak zorunda kaldi

BATMAN - Batman'da, kaz hastaligina yakalanan üç kardesine bakabilmek için okuldan ayrilmak zorunda kalan ilkögretim son sinif ögrencisi 15 yasindaki Havva Boral, baska seçeneginin olmadigini söyledi.

Binde bir görülen hastaliga yakalanan çocuklarini tedavi etmede zorlandigini belirten Hayrettin Boral, maddi durumlarinin iyi olmamasi sebebiyle çocuklara gereken bakimi yapamadiklarini belirtti. Çocuklarinin 6 yasina kadar saglikli oldugunu, sokakta arkadaslariyla kosup eglendiklerini anlatan Boral, hastaliktan sonra kisa sürede çocuklarin yürüyemez hale geldigini ifade etti.

Üç çocuga bakmanin zor oldugunu belirten anne Türkan Boral, “Tekerlekli sandalye bile yok onlari kucagimizda götürüp getiriyoruz. Tek basima bakamiyorum. Büyük kizim bana yardim ediyor. Kardeslerine yardim edebilmek için okuldan ayrilmak zorunda kaldi. Buda hem bizi hem onu çok üzüyor.” diye konustu.

Konusurken gözyaslarini tutamayan acili anne, “En küçük çocugum Sakir’de de hastalik belirtileri basladi. Oturup kalkmada zorlaniyor. Tedavi edilmezse oda agabeyleri gibi yürüyemeyecek. Aksama kadar evin içindedirler tek yaptiklari televizyon seyretmek.” dedi.

KARDESLERI IÇIN OKULUNU FEDA ETTI

Hayrettin-Türkan çiftinin en büyük çocugu olan 15 yasindaki Havva Boral, yakalandiklari hastalik sonucu yürüyemeyen kardeslerine bakabilmek için okulu birakmak zorunda kaldi. Annesinin tek basina kardeslerine bakamadigini belirten Havva Boral, “Annem tek basina kardeslerime bakamiyor. Tuvalet ihtiyaçlari için iki kisinin tasimasi gerekiyor. Maddi durumumuz elvermedigi için pet alamiyoruz. Okulumu seviyorum fakat kardeslerimin durumu okumama imkan vermiyor.” diyor.

TEDAVI GÖRMEZSE ODA AGABEYLERI GIBI YÜRÜYEMEYECEK

Boral çiftinin en küçükleri Sakir Boral ise, su an hiçbir seyden habersiz. Pençesine düstügü hastaliktan bihaber yasiyor. Eskiye göre hareketleri agirlasmis. Kalkip oturmalarda zorlaniyor. Bazen dengesini saglayamadigi için düsse de hala bir umut var diyor annesi. Fakat tedavi edilmezse oda agabeyleri gibi yürüyemeyecek.

Hayretin – Türkan Boral çiftinin Havva, Mustafa Umut, Adem, Hamit ve Sakir adinda toplam 6 çocuklari bulunuyor. Hayrettin Boral, zaman zaman soförlük yaparak ailesinin geçimini sagliyor.