KARGİD Başkanı Altıntaş: Dershanelerin kapatılması esnafı da etkiler

Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Altıntaş, çok sayıda sektöre de katkı sağlayan KOBİ niteliğindeki dershanelerin kapatılmasının özellikle küçük esnafı da olumsuz bir şekilde etkileyeceğini belirtti.

Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Altıntaş, çok sayıda sektöre de katkı sağlayan KOBİ niteliğindeki dershanelerin kapatılmasının özellikle küçük esnafı da olumsuz bir şekilde etkileyeceğini belirtti. Altıntaş, eğitimdeki öncelik dershanelerin kapatılması değil, kalitesinin artırılması olması gerektiğinin altını çizdi.

    KARGİD Başkanı Altıntaş, dershanelerin kapatılması girişimlerini iyi niyetli olarak görmediğini belirterek “Bu kurumlar Türkiye’de bir sebep değil, ihtiyaç sonrası ortaya çıkmıştır. Bu yüzden dershanelerin gerekliliğine inanıyorum. Anayasa’nın 48. maddesinde, ‘Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir’ ifadesi yer alır. Bu yüzden dershaneleri kapatmak eğitime büyük darbe olacağı gibi Anayasa’ya da aykırıdır.” dedi.

    Türkiye’de 250 bin civarında atanamayan öğretmen olduğuna dikkat çeken Altıntaş, bu sıkıntısını çözülemezken dershanelerde çalışan 70 bin öğretmen ve yardımcı personel ile işsizler ordusuna yeni ordular katmanın sosyo-ekonomik dengeleri daha da bozacağını ifade etti. Dünyada dershaneciliği yasaklayan ülke olmadığını dile getiren Altıntaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bir dönem yasaklandığı Güney Kore’de yasak 2000 yılında kaldırıldı. Gelişme hızı yüksek olan Uzakdoğu ülkelerinde dershaneye gitme oranı yüzde 50’lerdeyken, bu kadar gürültü koparılmasına karşılık aynı oran bizde sadece yüzde 8.”

    Eğitimdeki önceliğin dershanelerin kapatılması değil, kalitesinin artırılması olması gerektiğinin altını çizen KARGİD Başkanı, “Özellikle Anadolu’nun zeki olmasına rağmen okuma imkanı bulamayan çocuklarının kendini göstermesine ve elitlerin kuşattığı hayatın içine girmesine öncülük eden dershanelerin kapatılması fırsat eşitsizliğini de beraberinde getirecektir. Tamamen gelir durumu zayıf öğrenciler için tasarlanmış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere özellikle fakir semtlerde yaşayan gelir seviyesi düşük gençlere ücretsiz eğitim hizmeti veren okuma salonlarının kapatılmasının ise hiçbir akli izahı yapılamaz.” diye konuştu.

    DERSHANELER DE BİRER KOBİ’DİR

    Dershanelerin eğitim sektörünün dışında, dolmuştan büfeye, lokantadan kırtasiyeye, turizmden konaklamaya kadar 75 farklı sektörde faaliyet gösteren esnaf, tüccar ve sanayicilere katkı sağladığını da kaydeden Altıntaş, “Dershaneler birkaç istisna dışında öğretmenler tarafından az sermayeyle kurulmuş, yoğun emekle çalışan küçük işletme, yani KOBİ’dir. Bakkalından kasabına, manavından berberine kadar onlarca sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik önemli devlet destekleri sunulurken, eğitim sektöründe faaliyet gösteren dershanelerin kapatılmak istenmesi son derece düşündürücüdür. Kapatma girişimi, dünyanın ekonomik krizlerle boğuştuğu bir dönemde özellikle küçük esnafı da olumsuz bir şekilde etkileyecektir.” şeklinde konuştu.