Kargo şirketine bırakılan parça tesirli bombayı polis ekipleri etkisiz hale getirdi

Kartal Rahmanlar'daki bir kargo şirketine ait binaya patlamaya hazır parça tesirli bomba bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, Rahmanlar Üsküdar Caddesi Aktı Sokak üzerindeki MNG Kargo’ya ait binanın kepenklerine patlamaya hazır parça tesirli bomba bırakıldı. İş yerinin demir kepenklerine sıkıştırılan sigara öncelikli patlayıcı, kargo çalışanı Mehmet Sıddık Doğan’ın kepenkleri kaldırmasıyla yere düştü. Bir anda ayaklarının önündeki bombayı gören Doğan, kaçarak uzaklaştıktan sonra polise haber verdi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilerek sokağın giriş ve çıkışları kapatıldı. Patlama ihtimaline karşı çevredeki esnaf ve vatandaşlar da uzaklaştırılarak uzaman ekip çağrıldı. Kısa sürede olay yerine gelen bomba imha ekipleri, koruyucu elbise giydikten sonra bombayı etkisiz hale getirdi. Parça tesirli maddelerin yerleştirildiği ve koli bandıyla sarıldığı görülen bombayı aktif hale getiren fünyenin ateşlendiği, ancak ateşlemede kullanılan sigaranın kısa gelmesi nedeniyle bombanın patlamadığı belirtildi.

Polis ekipleri, olay yerinde inceledikleri patlamaya hazır bombayı bir poşete koyarak polis merkezine götürdü. Olayla ilgili geniş çaplı araştırma başlatıldığı belirtildi.

Öte yandan, polis tarafından ifadesi alınmak üzere karakola götürülen Mehmet Sıddık Doğan, “Sabah iş yerini açmak için geldiğimde bombayı görmedim. Ben kepenkleri indirdiğimde yere düşünce hemen polise haber verdim. Bomba olduğunu anlamamıştım.” diyerek olayı anlattı.

Bu arada uzmanlar, sigara ile fünyesi ateşlenen patlayıcıların “sigara öncelikli bomba” olarak adlandırıldığını, bu tip patlayıcıların profesyonelce hazırlandığını belirtti.