Karikatür eyleminde namaz hocası izdihamı

Saadet Partisi (SP) Hatay'da Cuma namazı çıkışında karikatür skandalını protesto etmek için eylem düzenledi.

Yaklaşık 100 kadar partilinin katıldığı protesto gösterisinin öncesinde ve sonrasında vatandaşlara namaz hocası ve Hz. Muhammed’in hayatını anlatan kitapçıklar dağıtıldı.

Çok sayıda partilinin ilgi gösterdiği basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Hz. Muhammed’e ve Müslümanların kutsallarına yönelik saldırıların, bütün Müslümanlar tarafından öfke ile lanetlendiğini söyledi.

“Bugün Hz. İsa’nın havarilerinin manevi huzurunda çok anlamlı bir nedenle toplandık” diyen Çalışkan konuşmasının sonunda tüm inananlara birlik çağrısında bulunarak şunları söyledi “Bu saldırılar sadece Müslümanlara değil bütün dinlere, insanlığa ve barışa yapılmıştır. Saldırıların basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi düşünülemez. Bu hakareti yapanlar İslam’a sempatiyle bakan batı toplumlarına Müslümanları kötü insan olarak tanıtmak istiyor. Ayrıca Müslümanları galeyana getirip tahrik ederek olayların çıkmasını istiyorlar. Ancak Müslümanlar bunların oyunlarına gelmeyecektir. İnananlar birleşmelidir. Bölünmüş olarak kaldığımız sürece batılılara yem olmaktan kurtulamayız. Yer yüzünde çıkarılmaya çalışılan fesada karşı tüm Müslümanlar tek vücut olmalıdır.”

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan karikatür protestosu olaysız bir şekilde sona ererken vatandaşlar ücretsiz olarak dağıtılan namaz hocası kitapçığından almak için izdihama neden oldu.