Karikatür krizi Rasmussen’e yaradı

Müslümanların tepkisini çeken karikatürlerin neden olduğu kriz sırasında gösterdiği tavır nedeniyle Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e verilen destek arttı.

Müslümanların tepkisi çeken karikatürler sonucu Danimarka ürünlerine boykot uygulanmıştı. Protesto gösterileri de düzenlenirken Danimarka bayrakları yakılmıştı.

Ekonomi gazetesi Boersen’de yer alan araştırmaya katılan bin 37 kişinin yüzde 41.5 karikatür krizinde Rasmussen’in gösterdiği tavrı onaylarken yüzde 16.4’ü onay vermedi. Araştırmaya katılanların yüzde 40.1’i de Rasmussen’in performansını “ne iyi ne kötü” bulduğunu kaydetti. Yeşil Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmada seçimlerin bugün olması halinde Rasmussen’in meclisteki sandalye sayısını arttırdığını da ortaya çıktı.

Gazeteye araştırma sonuçlarını yorumlayan Roskilde Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Rasmus Joensson, “Halk, Rasmussen’in krizi iyi yönettiği görüşünde. Ancak birkaç hata ve problem olduğu da ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu. Araştırma, 13-15 Şubat tarihleri arasında yapıldı.