Karikatür krizi sağ partilere oy kazandırdı

Sosyal Demokratların kalesi olarak bilinen İskandinavya ülkelerinde son yıllarda sağ parti rüzgarları esmeye başladı.

Danimarka’da esmeye başlayan sağ parti rüzgarının etkisi İsveç ve Norveç’i de etkiledi. Şubat ayı içinde 3 İskandinavya ülkesinde yapılan kamuoyu yoklamasına göre, yarın seçim olsa 3 ülkenin iktidarları sağ partilerden oluşacak. Sağ partilerin yükselişinin altında karikatür krizi bulunuyor. Hakaret karikatürlerinin yayınlanmasına destek veren veya olayı ifade özgürlüğü içinde gören partiler oylarını arttırmış gözüküyor.

Jyllands Posten gazetesinin ateşlediği karikatür krizi en çok aşırı sağ ve yelpazenin sağında yer alan partilere yaradı. Sentio Analiz Enstitüsü’nün İsveç, Norveç ve Danimarka’da aynı anda yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, yarın seçim olsa sağ partiler çoğunluğu sağlıyor. Bu sonuç halen Sosyal Demokratların iktidar olduğu Norveç ve İsveç için yıllar sonra iktidara sağ partilerin gelmesi anlamına geliyor. Sentio Başkanı Arve Östergaard, karikatür krizinin özellikle aşırı sağın ekmeğine yağ sürdüğüne inanıyor. Östergaard, “Son seçimlerde sandık başına gitmeyenler karikatür krizinden dolayı fikrini değiştirip, aşırı sağ partilere protesto için oy vereceğini söylüyor” açıklamasını yaptı. Sentio’nun kamuoyu yoklaması 21 – 26 Şubat arasını kapsarken, 3 ülkede 3 bin kişiyle görüşüldü. Karikatür krizinin merkezindeki Danimarka’da Liberal – Muhafazakar koalisyon hükümeti dışardan destekli aşırı sağ Danimarka Halk partisinin desteğiyle oyların yüzde 53,7’sini alarak iktidarını devam ettiriyor. Krizden en karlı çıkan parti DF oldu. DF, Ocak ayına göre Şubat ayında oylarını yüzde 3,7 arttırarak yüzde 17,1’e yükseltti.

Sonbaharda genel seçimlerin yapılacağı İsveç’te ‘Güç Değişikliği Birliği’ adıyla seçimlerde işbirliği yapacak sağ partiler Halk partisi, Merkez Parti, Hıristiyan Demokratlar ve Ilımlıların oyların yüzde 55,5’ini alarak Sosyal Demokratları iktidardan indiriyor. Danimarka ve İsveç’te sağ partilerin oylarını arttırması Norveç’te de yaşanıyor. Son seçimlerde büyük başarı elde ederek ana muhalefet konumuna yükselen aşırı sağ Terakki parti diğer sağ partilerle birlikte çoğunluğu sağlıyor. Arhus üniversitesinden seçim uzmanı Sören Risbjerg Thomsen, ‘Karikatür krizi bir çok seçmenin parti değiştirmesine yol açtı. Karikatürlerin yayınlanmasını destekleyen Norveç’te Terakki parti ve Danimarka’da DF karikatür karşıtları tarafından ödüllendirildi’ dedi. Thomsen, İskandinavya’yı etkisi altına alan sağ rüzgarının şimdilik Avrupa genelini etkilemesinin zor olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan yabancılar ilk kez Danimarka’da siyasi yelpazeyi değiştirecek güce erişti. Danimarka vatandaşlığına geçmiş bulunan Danimarkalılar oylarını Sol partilere vermesi durumunda iktidar değişikliği söz konusu oluyor. Yapılan son kamuoyu yoklamasına katılan etnik kökenli Danimarkalıların yüzde 42’si seçimde Sosyal Demokrat partiyi tercih edeceğini belirtirken, Radikal partiye oy vereceklerin oranı yüzde 21 olarak çıkıyor. Sağ partilere oy vereceklerin oranı ise sadece yüzde 8. Etnik kökenli Danimarkalıların oylarıyla sol blok 98 milletvekili çıkartarak 175 sandalyeli Mecliste çoğunluğu sağlıyor. 2005 verilerine göre oy kullanma hakkına sahip 250 bin AB ülkeleri dışından gelen etnik kökenli Danimarka vatandaşı bulunuyor. Bu rakam bütün oyların yüzde 7’sine tekabül ediyor.