Karikatür krizinde işler kontrolden çıkmış vaziyette

Dışişleri Bakanı ve Başbakanı Abdullah Gül, karikatür krizinin çözümü için çeşitli görüşmeleri sürdürdüklerini belirterek, olası bir toplantı için şu anda somut bir gelişme olmadığını kaydetti.

Yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrası ikili ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın karikatür krizinin çözümü için 3’lü bildiri yayınladıkları hatırlatarak, Türkiye’nin geniş katılımlı bir toplantı çalışması olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Gül, 3’lü bildiriyi önemli bulduklarını kaydetti. Türkiye olarak gerilimin düşürülmesi ve krizin sonlandırılması için çalıştıklarını dile getiren Gül, bu çerçevede çeşitli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. Çalışmaların halen devam ettiğini vurgulayan Gül, olası bir toplantı konusunda ise, “Şu an somut bir netice yok” dedi.
Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri bir Danimarka Gazetesi yayınlamış ve ardından krize neden olan bu karikatürler bir çok Avrupa ülkesinde yayınlanmıştı. Gül soruya yanıtında, basın özgürlüğünü kendilerinin de desteklediğini fakat, karikatürlerin yayınlanmasını ‘kışkırtıcı provokasyon olarak gördüklerini dile getirdi. Basın özgürlüğünün sorumsuzca kullanılamayacağını dile getiren Gül, “Adeta işler kontrolden çıkmış vaziyette” dedi. Gül, şu anki ortamda ilgili tarafların bir araya gelerek, soğukkanlılık tavsiyesinde bulunması gerektiğini dile getirdi. Gül, BM, ABD ve İngiltere ile Ab ülkelerinden karikatürlerin yayınlanmasının uygunsuzluğu ile ilgili açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını da dile getirdi.
Gül, Stratan ile gerçekleştirdikleri görüşme ile ilgili olarak ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yollarını detaylı biçimde ele aldıklarını dile getirdi. Moldova’nın son yıllarda AB ve NATO konularında önemli gelişmeler yaşadığını kaydeden Gül, “Türkiye bu gelişmeleri yakından izliyor ve destekliyor” dedi. Moldova’nın Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına verdiği destek nedeniyle Stratan’a teşekkür eden Gül, Türkiye’nin de Moldova’nın BM Ekonomik ve Sosyal Konsey’deki adaylığını desteklediğini dile getirdi.
İkili ayrıca, Diplomatik Temsilcilikler için Arsa ve Bina Takasına İlişkin Anlaşma ve insan ticaretiyle mücadele alanında işbirliği yapılmasına dair protokolü imzaladı.