Karikatür krizine tepkiler çık gibi…

Danirmaka'da, ardından bazı Avrupa ülkelerinin gazetelerinde yayımlanan Hz. Peygambere hakaret içerikli karikatürlere tepkiler büyüyor.

ÖZGÜR-DER Diyarbakır Şube Başkanı Bülent Yılmaz, bu hesabın yanlış ve iğrenç olduğunu belirterek hesabın İslam dünyasından geri döneceğini söyledi. Karikatür rezaletine tepki gösteren Müslümanların hoşgörüsüzlükle suçlandığını dile getiren Yılmaz, batının demokrasi palavralarına karınlarının tok olduğunu belirtti.

“Bizler bu demokrasiyi Vietnam’da, Hiroşima’da, Guantanamo’da, Ebu Gureyb’de, Cenk Kalesi’nde, Felluce’de, Telafer’de ve AİHM’in çifte standartlı kararlarında tüm açıklığıyla gördük.” diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

“Avrupa devletleri medya üzerinden İslam’ı ve Müslümanları küçük düşürerek komiklik yaptıklarını zannediyorlarsa, fena halde yanılıyorlar. Çünkü Avrupalıların bu iğrenç espri anlayışı Müslümanların sadece öfkelerini kabartmaktadır. Kapitalist batının inandığı gerçek din kapitalizmdir. Sömürüye dayalı kapitalist yaşam tarzının üretip insanın hevasına tabi kılınan tanrı ve peygamber tasavvuru kutsaldan arındırılmış bir tasavvurdur. O nedenle onlar maddiyattan başka kutsal tanımazlar. Ekonomik boykotla karşılaşınca geri adım atmalarının nedeni budur. Emperyalist Avrupalılar bu sapkın tanrı ve peygamber inanışlarını karikatürleştirdikleri gibi alemlerin Rabbi Allah’ı ve Peygamberimizi karikatürleştirme ahlaksızlığına yeltenemezler. Çünkü Rabbimiz Allah öylesine yüce ve elçisi Peygamberimiz öylesine emindir ki; sömürgeci Avrupalılar bunu tahayyül dahi edemezler.”

Değerlerin, inancın ve kutsalın batının demokrasi ve basın özgürlüğüne motif, sos olacak kadar basit ve profan ve de vazgeçilir olmadığını anlatan Yılmaz, dinlerarası diyalogdan batının bu olayla ne anladığını gördüklerini vurguladı. Müslümanların sabrının sınanmaya çalışıldığını ifade eden Yılmaz, bunun acı sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklarını belirterek, rüzgar ektiklerini ancak fırtına biçeceklerini bilmeleri gerektiğini kaydetti.

“Sömürgeci Avrupalılar bilmelidir ki, bu hesap yanlış bir hesaptır ve bu iğrenç hesap İslam dünyasından geri dönecektir.” diyen Yılmaz, “Kendi katil kimliklerini kamufle etmek için rahmet Peygamberine terörist imajı vermek istiyorlar. Tüm dünya, kimin terörist olduğunu gayet iyi biliyor. Bize şeref ve onur kazandıran, kendisine müntesip olduğumuz için şeref duyduğumuz İslam’ın aziz Peygamberine karşı yürütülen çirkin iftira ve karalama kampanyalarını yürütene, destek verenleri şiddetle kınıyoruz.”^şeklinde konuştu.