‘Karikatürler çirkin ve kabul edilemez’

Berlin Eyalet Başbakan adayı Dr. Friedbert Pflüger Danimarka'da ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde Hz. Muhammed'e (sav) hakaret eden karikatürleri çirkin ve kabul edilemez bulduğunu söyledi.

Başkent Berlin’de Eyalet Belediye binası Rotes Rathaus’taki kokteylde konuşan Berlin Eyalet Başbakan adayı Pflüger konuşmasının önemli bir bölümünü Danimarka, Fransa, Norveç ve Almanya yayınlanan ve Hz. Muhammed’e (sav) hakaret içeren karikatürlere ayırdı. Pflüger karikatürlerin Müslümanların duygularını incittiğine vurgu yaparak, “Karikatürleri çirkin buluyorum. Karikatürler nedeniyle tüm dünyada duyguları incinen Müslümanları anlıyorum. Bizde basın ve sanat özgürlüğü var ve bunlar çok önemli. Ancak bu özgürlükler akılsızca başka insanları aşağılamak ve hakaret etmek için verilmemiştir. Bu özgürlükler başka vatandaşların özgürlüklerinin sınırlarını aşmayacak şekilde sorumlu kullanılmalıdır. Bu nedenle bu karikatürler kabul edilemez.” dedi.

-Danimarka hükümetine destek-

Danimarka hükümetinin konuyla ilgili olarak özür dilememesini ise normal bulduğunu söyleyen Pflüger, Danimarka hükümetinin ülkedeki her yayını kontrol etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Pflüger bu tür konuların şiddete başvurulmadan konuşularak halledilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Alman Katolik Kiliseler Başkanı kardinal Karl Lehmann, farklı kültür ve dinlerden gelen insanlar olarak birbirimizden daha ne kadar çok şey öğrenmemiz gerektiğini ve bu yolun ne kadar uzun olduğunu belirtti. Buradan hareketle burada somamız gerek diğer bir soru da toplumumuzun dinle ilişkisinin ne olduğudur. Bu toplumda maalesef sadece İslam’a değil Hıristiyanlığa, onun değerlerine ve Papa’ya yönelik dışlayıcı karikatürler de var. Artık tüm dinlere mensup kutsallara karşı aşağılayıcı, gülünç duruma düşürücü yayınların yapılmaması gerektiği anlaşılmalıdır.”dedi.

Parti ve şahıs olarak İslam’a büyük saygı duyduklarını belirten Pflüger İslam’ın geçmişte oluşturduğu kültür zenginliğine dikkat çekerek, “Berlin’de Müslümanlarla beraberce yaşadığımızı, onlarla diyalog içerisinde olduğumuzu başta Almanya’nım tüm şehirleri olmak üzere tüm Avrupa’ya sergilemeliyiz.”dedi.