Karikatürler provakasyon tuzağa düşmeyelim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka basınında başlayan ve diğer Avrupa basınına da yayılan karikatürlerin asıl amacının İslam dünyasından diğer ülkelere şiddet içerikli görüntülerin geçilmesi olduğunu belirtti.

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Hz. Muhammed’e saldıran çirkin karikatürlerle ilgili Avrupalı liderleri eleştirdi. Bir Danimarka gazetesinde yer alan ve Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin Avrupa basınına da anlaşılmaz bir şekilde yayıldığını ifade eden Erdoğan, “İslam dinine hakarettir. Kutsalımıza saldırıdır. Çatışma kültürüne hizmettir. Hiç bir şekilde kabul edilemez. Basın özgürlüğü ile hiç bir alakası yoktur. Hiç bir şekilde haklı sayılamaz. Hatadan dönülme adına hiçbir adım atılmamıştır. Danimarka ve bu çirkinliğe ortak olanlar bu yönde hiç bir çaba sarfetmemiştir. Liderler kendilerinden beklenen hassasiyeti göstermemiştir. Basın özgürlülüğü bahanesi altında İslam dinine saldırılıyor. Basın özgürlüğü adına kutsal değerler hafife alınamaz” şeklinde konuştu.

Gelinen bu noktada herkese sorumluluk düştüğünü, gerilimin daha fazla büyümeden bütün tarafların bu olaya dur demesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Bizim için herkesin can güvenliği önemlidir. Dünyayı yankılandıran çatışma teorileri bizim safımızda taraftar bulamayacaktır. İslam dini her türlü şiddeti reddeder. Karikatürlerin yayımlanması hastalıklı ürünlerin eseridir. İslam dünyası haklı iken haksız duruma düşmemeli. Bu bir provakasyondur. Bu bir tuzaktır. Oyuna gelmemeliyiz. İslam dünyasının çözümü şiddet olmamalı. Müslümana yakışır bir feraset ve bakış açısıyla olay değerlendirilmeli.”

Karikatürlerin yayımlanmasının ardından Danimarka Başbakanı’nı uyardığını, Danimarka Başbakanı Rasmussen’in bu konuda takındığı tutumun yanlış olduğunu dile getiren Erdoğan, İslam düşmanlığının giderek yayıldığını, birilerinin kin ve nefret tohumu ekmeye çalıştığını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Birileri şiddet ve düşmanlığı tetikliyor. Bu dünyayı ateşe vermektir. Bunun üzerine gidilmelidir. İslam düşmanlığı bir insanlık suçudur. Avrupalı liderlere sorunların birbirimizi tanımamaktan kaynaklandığını söyledim. Çözümün Avrupa Birliği’nde olacağını ifade ettim. Biz medeniyetlerin ittifakından yanayız. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

İspanya Başbakanı ile Avrupayı bir gazete aracılığıyla sağduyuya çağırdık. Medeniyetler ittifakı projesi küresel barış adına çok önemlidir. Bu karikatürlerin yayımlanmasına yasalar izin verebilir. Ama buna hukuk izin verir mi? Hukukla yasanın farkını ayırabilmeli. Bu önemli bir ayrıntılıdır. Olay önemsiz bir konu değildir. Karikatürlerin yayımlanması siyasi ve ahlaki açıdan reddedilmeli. Bu noktaya İspanya Başbakanı Zapatero’da katılıyor. İzlenebilecek tek yol her iki tarafın da birbirlerinin inançlarına değerlerine saygı göstermesidir. Vatandaşlarımıza provakatörlerin oyununa gelmeyiniz demeyi bir borç biliyorum. Bu topraklar Yunus Emre’nin ve Mevlana’nın yaşadığı topraklardır. Bu topraklarda, “Ne olursan ol yine gel” veya Yaratılanı severim yaratandan ötürü diyenler yetişmiştir.”