Karın ağrısı hangi durumda önemli?

Radyo 7'ye konuk olan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Durmuş, karın ağrısının önemli hastalıkların belirtisi olduğunu söyleyerek hangi durumda doktora başvurulması gerektiğini anlattı.

Radyo 7’nin sevilen programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programına Genel Cerrahi Uzmanı op. Dr. Ali Durmuş konuk oldu. Durmuş programda, karın ağrısı başlı başına bir hastalıktık olduğunu söyledi.

EDA: Karın ağrısı çok fazla ciddiye alınmaz. Genel anlamda ciddiye almak gerekir mi?

Ali Durmuş: Karın ağrısı dediğimiz zaman acile gelen vakalara bakarsak çok yüksek bir oranda karın ağrısı nedeniyle geliyor. Bilinmeyen bir karın ağrısıyla hastaneye gelen birçok hastamız var. Burada en önemli etken karın ağrınız varsa en kötü şey kulak dolma bilgilerle ilaç içmektir. Kendi başına ilaç kullanırsanız acile daha ağır bir şekilde başvurursunuz. Apandisit karın ağrısıyla başlar kusmaya meyillidir.

EDA: Doktora gitmek için hangi belirtilerin olması gerekir?

Ali Durmuş: Doktora gitmek için karın ağrısı olduğunda kısa sürede kramp gibi gelir. Geçmeyen bir karın ağrısıysa eğer hasta kendini biliyorsa ilaç aldığı halde geçmiyorsa o zaman mutlaka doktora başvurması gerekir.

EDA: Karın ağrısını başlı başına bir hastalık olarak kabul edebilir miyiz?

Ali Durmuş: Evet. Özellikle yaşlılarda bağırsakla ilgili çok büyük problemler var. Bağırsak tıkanmalarında da karın ağrıları olur. Onun dışında damarların tıkanmasından bağırsak damarlarının tıkanmasından dolayı da karın ağrısı olur.

EDA: Karın ağrısı birçok hastalığın belirtisi midir?

Ali Durmuş: Basit bir ishaliniz olduğunda, kabızlığınız olduğunda yine karın ağrınız olur. Onlar sizi çok rahatsız etmez sizde onun farkındasınızdır. O dönemde bir sıkıntınız olmaz ama hastanın karın ağrısı geçiyorsa ağrı artıyorsa doktora gitmek için karar veremeyen hastalarıma parmakların ucuna yükselerek birden topuğunun üzerine aynı şekilde inmesi gerekir. O zaman karın ağrısı artıyorsa mutlaka doktora başvurmanız lazım.

EDA: Böbrek taşları da karın ağrısı yapıyor mu?

Ali Durmuş: Hasta karın ağrısı ile geldiği zaman ilk idrara baktırıyoruz. Çünkü basit bir böbrek taşı aşağıya düştüğü zaman oda çok karın ağrısı yapar. Ameliyat olacak vaka ile olmayacak vaka arasında giderek gelir.

EDA: Safrakesesi kanseri nedir? Çok ciddi boyuta kadar götürüyor mu?

Ali Durmuş: Safrakesesi kanseri diğer kanserlere göre nadir görülür. Ama yaşam şansı açısından kanseri erken yakalayamazsanız altı ay içinde hayatını kaybediyor. Bir santimi geçmiş polipler ameliyat edilir. Safrakesesi kanserleri nadir görülür fakat çok sıkıntı yaratır.

EDA: Safra kesesi ameliyatı ne şekilde yapılıyor?

Ali Durmuş: Ameliyatta genelde ilk zamanlarda açık ameliyat dediğimiz yapıyoruz. Hastanın karnı kesilip safrakesesi alınıyordu. Daha sonra ufak kesikler yapılmaya başladı. 1991 yılından sonra normal kapalı ameliyatlar yapılmaya başladı. Toplam ameliyat süresi onbeş dakika sürülüyor.