Kariyer hırsı erken menopoza sokuyor

Çalışan kadınların yükselme isteği bazen kötü sonuçlara neden olabiliyor. Uzmanlar aşırı iş stresinin kadınlarda beyni etkileyerek erken menopoza yol açtığını söylüyor...

Özellikle kadınlık hormonu östrojen ile diğer hormonların üretiminin azalması ile bütün vücut hücrelerinde de değişiklikler gözleniyor. Menopoz dönemindeki kadınlarda kalp krizi riski 2.5 kat artarken, hipertansiyon ve buna bağlı olarak felç geçirme riskinde de belirgin oranda artış görülüyor. Kadınlık hormonu “Östrojen” eksikliğine bağlı olarak kemik erimesi ve sonrasında kemik kırıkları yaşanabilir. Ateş basması, terleme, titreme, aşırı sinirlenme, isteksizlik, iştahsızlık, hırçınlık da menopozun psikolojik belirtileri arasında yer alıyor. Bu dönemde kadın kanserlerinin görülme sıklığı da artıyor. Her ne kadar menopoz doğal bir süreç olsa da doğal afetler, savaşlar, birinci derecedeki yakınların ölümü, iş sebebiyle yoğun strese girmek gibi ağır psikolojik etkiler. 40 yaşın altındaki kadınlarda uzun süre âdetten kesilmeye hatta erken menopoza girmye yol açıyor.

STRES BEYNİ ETKİLİYOR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ümit Özekici, işini her şeyden önce tutan kadınları uyardı: “Amerika’da son yıllarda yapılan araştırmalar, çalışan ve mesleğinde bir yere gelme derdinde olan kadınların yüzde 25’inin erken menopoz sorunuyla karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Bu oran Türkiye için de farklı değil. Beyin vücudun kendi morfinlerini (betaendorfinler) salgılıyor. Aşırı stres durumlarında bu salgıların oranı artıyor ve doğrudan beyindeki hipofiz bezini ve yumurtalıkları etkiliyor. Böylece östrojen ve peragesteron hormonlarının salgılanması engelleniyor. Kadın genç yaşta menopoza girebiliyor. Çocuk sahibi olamıyor.”

YİNE DE DİKKAT

Gençliğinde rahat âdet görürken, daha sonraki dönemde bilinmeyen bir nedenle âdeti kesilen ve bundan dolayı hormon tedavisi gören kadınların uzun süre içinde tekrar âdet görmeye başlaması mümkün. Hormon tedavisi gören kadınların yeniden âdet görmeye başlama ve hatta çocuk sahibi olma ihtimâli yüzde 20. Uzmanlar bu durumda çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların korunmasını tavsiye ediyor.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Prof. Dr. Özekici aşırı stres altında yaşayan kadınlara şu tavsiyelerde bulundu…

Mutlaka kendinize zaman ayırın. Beyninizi dinlendirecek beceriler edinin. Müzik dinleyin.
Düzenli beslenin. Menopozu geciktirmede düzenli ve dengeli beslenmenin önemi büyük. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
Yeterli vitamin alın.
Açık havada yürüyüş yapın ya da bir spor dalı ile ilgilenin.
Erken menopoz nedir?

Kadının 40 yaşından önce yumurtalık fonksiyonlarını geçici ya da kalıcı olarak kaybetmesine “Erken over yetmezliği” adı veriliyor. Bu olay 6 ayı aşkın süredir devam ediyorsa ve beynin içinde bulunan hipofiz tarafından üretilen “FSH” ve “Lh” hormonları normalin üst sınırının 2-3 katına çıkmışsa durum “erken menopoz” olarak değerlendiriliyor.

YÜZDE 70 BİLİNMİYOR

Erken menopozun nedeni yüzde 70 oranında bilinmiyor. Olguların yüzde 10’unda ise geçirilen ameliyatlar, enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların yumurtalıkları tahrip etmesi, kanser hastalarında kemoterapi uygulamaları, yumurtalık bölgesinin aşırı derecede radyasyona maruz kalması gibi dış etkenler, erken menopoza yol açıyor.