Kariyerlerinde başarılı olabilmenin ipuçlarını öğrendiler

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) öncülüğünde düzenlenen 3. Kariyer Günleri'ne konuk olan Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu, iş yaşamında artık özgür düşünen ve fark yaratan bireylerin başarılı olduklarını vurgulayarak, öğrencilere kendilerini iyi yetiştirmelerini ve iş yaşamındaki rekabetçi ortama ayak uydurmalarını tavsiye etti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) öncülüğünde düzenlenen 3. Kariyer Günleri’ne konuk olan Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu, iş yaşamında artık özgür düşünen ve fark yaratan bireylerin başarılı olduklarını vurgulayarak, öğrencilere kendilerini iyi yetiştirmelerini ve iş yaşamındaki rekabetçi ortama ayak uydurmalarını tavsiye etti.

Ömer Çetin Nuhoğlu; özellikle Ulaştırma, Lojistik, Uluslararası İlişkiler ve Mühendislik bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin katıldığı konferansta, 5 veya 10 yıl sonra kendilerini nerede görmek istiyorlarsa yol haritalarını ona göre çizmeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilere yol göstermek için, işe başladığı 30-35 yıl öncesini anlatmasının gerçekçi olmayacağını çünkü dünyada her şeyin hızla değiştiğini vurgulayan Nuhoğlu, “Ama değişmeyen tek bir şey var. O gün de bugün de başarılı olanlar farklı bir şeyler yaptıkları için başarılı olmuşlardır. Herkesin yaptıklarını yapmaya devam ederek farklı olmak mümkün değil.” dedi.

Steve Jobs’un iş yaşamında fark oluşturabilen en önemli kişilerden biri olduğunu anlatan Nuhoğlu, “Steve Jobs, ‘İnsanların ihtiyaçları olduğunu bilmediklerini yarattığım için başarılıyım.’diyor. Yani farklı düşündüğü için başarılı oldu. Stanford Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada öğrencilere, ‘Aç kalın ve aptal hissedin.’ diyor. Yani verdiği mesaj aslında şu: Hiçbir bilgiyle yetinmeyin. Bu zenginlik, bu varlık ve bu refah sizin için yeterli değildir. Daha fazla arzu edin. Bildiklerinizin sizin için tamamen yetersiz olduğunu düşünün ve hep daha fazla şey öğrenmeye çalışın. Rekabetçi olun. Son 10 yıldır bireysel başarının temeli işte budur.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Çin’den Güney Kore’ye Hindistan’dan İsrail’e kadar iş yaşamında başarılı olan bireyler yetiştiren ülkelerin artık her alandaki gelişmişliklerini sürdürülebilir duruma getirmek için çaba gösterdiklerini anlatarak “Bu ülkeler bireyi ön plana çıkararak başarılı oldular. Başarının altında yatan eğitim, bireysel başarı, serbest düşünce ve rekabetçiliktir. Bugün ne kadar güçlü ve rekabetçi bireyleriniz varsa ülkenizin kalkınması ve zenginliği bununla orantılı olacaktır.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda öğrencilerin kendilerini yetiştirebilmeleri için her şeye sahip olduklarının altını çizen Nuhoğlu, öğrencilerden; İş-Kur, KOSGEB, Tübitak gibi kurumların verdikleri destekleri araştırmalarını önerdi. Konferansın sonunda AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin tarafından Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu’na teşekkür plaketi verildi.