Karla kapanan yol açılmadan önce yaya olarak keşfi yapılıyor

Kar yağışının çok fazla olması yol açma çalışmalarını sürdüren ekipleri de olumsuz etkiliyor.

Karayolları kenarında bulunan trafik işaret ve levhaları karayolları ekiplerinin yol açması çalışmalarını kolaylaştırırken, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Köylere Yönelik Hizmet Birimi ekipleri kar yağışıyla iyice kaybolan ve belirlenmesi güçleşen köy yolunu açmakta zorlanıyor. Tehlikeli bölgelerinin de bulunduğu bu köy yolları, yaya ekip tarafından belirlendikten sonra greyder ve portatif kar püskürtme araçlarıyla açılıyor. Greyder kullanan görevliler, yol açma çalışmalarında yol tespitinde telefon direkleri veya şarampol kenarında kurumuş olan otların en iyi rehber olduğunu belirtiyorlar.
Kar yağışının fazla olması nedeniyle köy yollarının tamamen kapandığını ve yolu bulmakta bile zorluk çektiklerini ifade eden Köyleri Yönelik Hizmet Birimi Sarız Bakımevi Sorumlusu Hamdi Bayram, bazı köy yollarının uçurumlardan dolayı tehlike arz ettiğini kaydetti. Yol açmada kullanılan iş makinelerin uçurumdan aşağı düşme yada derin, aracın devrilmesine neden olacak şarampollerin bulunduğunu dile getiren Bayram, bu tehlikenin önüne geçmek için, araçtan önce yaya ekiple yolu belirlediklerini söyledi. Sarız ilçesine bağlı Gümüşali Köy yolunu açmak için çalışmalara başlayan ekip, Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun 98. kilometresinde köye ayrılan yolda açma çalışması başlattı.

Yolun bir bölümünün tehlikeli olması ve bir tarafının uçurum olması nedeniyle iyice kaybolan yolu Bakımevi Sorumlusu Hamdi Bayram, yaya yürüyerek belirledi ve araçların açacakları yolu kolayca tespit etmesini sağladı. Greyder sürücüleri kar yağışıyla iyice kapanan yolu açmakta zorlandıklarını, açacakların yolu ya şarampol kenarındaki kuru otlardan belirlediklerini yada yaya ekibin öncülük yaparak yolu belirlemesinden sonra açabildiklerini söylediler. Köylere Yönelik Hizmet Birimi Yol Şefi Hakkı Kaya, geçen yıllarda köy yollarının iyileştirilmesi çalışmasıyla yolların biraz daha araziye göre yüksekte tutulduğunu ve bunun sayesinde kış aylarında yol açma çalışmalarının rahatlatıldığına dikkat çekti.