Kars için Kurtlar Vadisi-Irak ırak görünüyor

3 Şubat itibariyle vizyona giren film Kars'ta 3 hafta sonra seyredilebilecek. 17 ülkede ve 4 dilde aynı anda gösterime giren Kurtlar Vadisi-Irak filmi şimdiden büyük bir ilgi odağı oldu..

Kars’ın tek sineması olan Kars Şehir Sineması sahibi Doğan Alibeyoğlu, Kurtlar Vadisi-Irak filmine talebin büyük olduğunu ifade ederek birçok kişinin hergün gelip filmin ne zaman gösterime gireceğini sorduklarını söyledi. Kars’ta sinemaya ilginin olmadığından yakınan Alibeyoğlu, “Kurtlar Vadisi-Irak filmini Kars halkının yüzde 5’i seyretse bile bizim için çok iyi olur.” ifadesini kullandı. Alibeyoğlu, Kurtlar Vadisi-Irak filminin geç gelmesinin sebebinin halen gösterimde olan ‘Babam ve Oğlum’ filmine olan talepten kaynaklandığını söyledi.

Sinemayı tercih edenlerin genellikle öğrenciler ya da dışarıdan gelenler olduğunu dile getiren Alibeyoğlu, “Karslılarda sinema kültürü yok. Vatandaş gelip ‘Damsız girebilir miyiz?’ diye sorabiliyor. Sinemanın önünde kendilerine sinemanın yerini soranlara ‘Bilmiyorum’ yanıtını verenlerimiz de var. 3 ila 4 YTL’ye bilet veriyoruz, yine kimse gelmiyor.” şeklinde konuştu. Alibeyoğlu, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi en çok korsanlardan dert yanarak emek harcayanlara korsancıların büyük darbe vurduğunu söyledi. 4 bin YTL’ye getirdiği filmlerin korsan CD’lerinin 1 YTL’ye satıldığını söyleyen Alibeyoğlu, sinema kültürünün elbette olamayacağının altını çizdi. Kars Şehir Sineması’nın gümüş perde, dolby digital sistem ile Doğu’da tek Türkiye’de 10 sinema arasında bulunduğunu ifade eden Alibeyoğlu buna rağmen sinemanın az tercih edildiğini vurguladı.