Kars’ta erişteler ipe dizildi

Kars'lılar, son bahar ve kış öncesi yazdan kalan son günleri yaşıyor.

Kars’lılar, son bahar ve kış öncesi yazdan kalan son günleri yaşıyor. Kars’ta uzun kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan erişte için de kollar sıvandı. Kadınlar bir araya gelerek erişte yapmaya başladı.

Sokak aralarında iplere dizilen erişteler, şehre yeni gelen memur ve öğrencilerin de dikkatini çekiyor. Bölgenin kış yiyeceği denilince akla kaz kurusu ve erişte geldiğini anlatan Güllü Bakırcıoğlu, Osmanlı döneminden kalma bir gelenek olan kış öncesi erişte yapımı için komşularıyla bir araya geldiklerini ve imece usulüyle her evin eriştesini hazırladıklarını ifade ediyor. Eriştenin yardımlaşma ile yapılan bir yiyecek olduğunu aktaran Bakırcıoğlu, “Babaannelerimizin, anneannelerimizin elle yaptığı erişteyi şimdilerde bizler teknolojinin yardımıyla elle hazırlayıp makineden çekiyoruz. Bunu tek bir bayanın yapması biraz zor. Komşular bir araya gelerek beraber yapıyoruz.” dedi.

Bakırcıoğlu, eriştenin yapılışı öncesi hava şartlarını gözlemlediklerini belirterek yapım sürecini şöyle anlattı: “Hamuru ilk önce tuzuyla suyuyla kıvama gelinceye kadar elde yoğuruyoruz. Ardından naylonların içinde etrafına bez sararak yayıp çevirerek, ayaklarımızla eziyoruz. Daha sonra küntler halinde leğenlere akşamdan koyuyoruz. Sabah erkenden, saat 6 gibi kalkıp kesime hazırlıyoruz. Tabi burada yardımlaşma önemli; bir arkadaşımız merdane ile açıyor, sonra oklavalarla açılıyor ve makinede çekiliyor. Çekilen erişteleri diğer arkadaşlarımız alıp iplere diziyor. Bu işlemler sonrası ipte kuruması için beklenen eriştemiz iplerden toplanıp fırınlanarak sofralara hazır hale getiriliyor.”

10 kilo eriştenin 3 -5 kişilik bir aileye bir kış boyu yettiğini aktaran Bakırcıoğlu, “Tabii ki bölgemize has bu lezzet, il dışında ve yurt dışında olup bizden dört gözle erişte bekleyen akrabalarımıza da gönderiliyor.” dedi.