KARSİAD’dan dershanelerin kapatılma girişimine tepki: Hüsnü zannımızı yıkmayın

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Sultan Murat Dereci, teşebbüs özgürlüğü diye bir şeyin olduğunu ve bunu demokrasiden bahsedenlerin kısıtlamasının kendilerini hayretler içerisinde bıraktığını söyledi.

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Sultan Murat Dereci, teşebbüs özgürlüğü diye bir şeyin olduğunu ve bunu demokrasiden bahsedenlerin kısıtlamasının kendilerini hayretler içerisinde bıraktığını söyledi. Dereci, lakin halen daha hüsnü zanla olaya yaklaştıklarını ve bu hüsnü zannın yıkılmasına müsaade edilmemesini istediklerini söyledi.

Sultan Murat Dereci beraberinde, Aras Eğitim Kumları Eğitim Aş. Yönetim Kurulu üyeleri Adnan Bayrak ve Adnan İnik ile birlikte dershane ve etüt merkezlerin kapatılmasına yönelik taslakla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başkan Dereci, “Bir işletme sahibi olarak, ben zarar ederim veya kar ederim, vergi levham var adam çalıştırıyorum ve vergimi ödüyorsam ben bir işletmeyim ve bu işletmeyi sen bir karar ile kapatıyorum diyememelisin. Ben gazeteleri kapatıyorum diyebilir miyiz? Veya ben bir işletmeyle uğraşıyorum burada rant var. Kapata bilir misiniz? Kapatamazsınız. Bu bir teşebbüstür. Hür bir teşebbüstür. Bir ticari teşebbüsü zorla kapatmak bence züldür. Anti demokratiktir.” dedi.

KARSİAD olarak bünyelerinde ki 9 okuma salonunda eğitim desteği alan 1000’den fazla öğrenci ve Aras Eğitim Kurumları adına faaliyet yürüten dershanelerde eğitim desteği alan 2 bin öğrencinin, öğretmenleri ve velileri adına bu basın açıklamasını yaptığını ifade eden Başkan Dereci, kendilerini hayretler içerisinde bırakan bu planın Dershanelerin ve okuma salonlarının kapatılmasını öngördüğünü büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini kaydetti.

Başkan Dereci, “Dershane ve Okuma Salonları ihtiyaçtan oluşmuştur. Bu ihtiyaç bitmediği sürece bu eğitim yuvalarının önünün kesilmesini düşünemediğimizi iletiyoruz. Böyle bir kapatma düşüncesi Anayasa teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile de çelişmektedir.” şeklinde konuştu.

    Anayasa’nın 48. maddesinde, ‘Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.’ ifadesinin yer aldığını da hatırlatan Dereci şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti ilkesinin altını dolduran hürriyetlerden biri olan teşebbüs hürriyetinin Meclis marifeti ile de olsa gasp edilmesi, kısıtlanması kabul edilemez. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak üzere hazırladığı kanun taslağı, Anayasa’nın 48. maddesi ile devletin temel amaç ve görevlerini tanımlayan 5. maddesine aykırıdır. Kanunlar Anayasa’ya aykırılık teşkil edemeyeceğine göre MEB’in gece yarısı girişimini TBMM onaylarsa, hukuk devleti ilkesi ağır yara alacaktır.”

    Dereci son olarak, “Hal böyle iken hükümetin ve bakanlığın net bir açıklama yapmaması bizleri derinden üzmektedir.” ifadelerini kullandı.