Kars’ta filmlere konu olacak fikra gibi kus gribi vakasi.

KARS - Kus gribi nedeniyle Tarim Il Müdürlügü ve belediye görevlilerinin köylerden kaz topladigi söylentisi Kars'ta filmlere konu olacak fikra gibi olaylarin yasanmasina neden oldu.

Bir haftadir Kars kamuoyunu mesgul eden ve dilden dile dolasan bu söylentiler üzerine yetkililer bir arastirma yapti. Tarim Il Müdürlügü bir ekibini dedikodularin çiktigi merkeze bagli Esmeyazi, Subatan, Yalinkaya ve Derecik köylerine gönderdi. Kontrol Sube Müdürü Salih Köksal, ekibiyle birlikte bu köylere giderek derinlemesine bir arastirma baslatti. Ilk gidilen Esmeyazi Köyü’nde köylüler, söylentilerin köylerine 5 kilometre uzakliktaki Subatan’dan geldigini ve orada bir kamyon dolusu kazin götürüldügünü anlatti. Esmeyazililar, köylerine kadar yaklasan tehlike karsisinda kendilerince farkli bir çözüm bulduklarini ve görevliler köylerine gelmeden kaz, tavuk ve hindilerini traktörlere doldurarak tarlalara götürüp sakladiklarini ifade ettiler. Vatandaslar, her gün sabah köyden kaçirip aksam geri getirdikleri kazlarini sonunda görevlilere vermemek için kestiklerini, ancak daha sonra söylentilerin fisiltidan baska bir sey olmadigini ögrendiklerinde ise çok pisman olduklarini dile getirdiler.

Kazlarini korkusundan traktörle 5 kilometre uzakliktaki bir tarla götüren ve daha sonra kesen köylülerden Mehmet Özkaya, “Çoluk çocuk apar topar kazlari traktöre koyup üzerine de çadir çekerek 5 kilometre uzakliktaki araziye götürdük. Karanlik çökünce 6 saat sonra köye geri getirdik. Sabah götürüp gece getirdik ve kestik. Sonra sorduk ki bir sey yokmus. Köyde kesilmeyen ve halen meydanda dolasan kazlari gördükçe niye kestik diye kendimizi sorguluyoruz. Sorusturduk böyle bir sebeke varmis. Subatan’da varmis.” dedi. Köylerde yaklasik 400 civarinda kazin bu söylenti yüzünden kesildigi belirtildi.

Tarim Il Müdürlügü ekipleri, ardindan Subatan köyüne gitti. Ekipler burada muhtar Mevlüt Öztürk’le görüstü. Muhtar Öztürk, Yalinkaya Köyü’nde bulunan bir akrabalarinin telefonla köyü aradigini ve görevlilerin kazlari topladigini, acilen kazlari kesmelerini istedigini anlatti. “Ben bu telefondan sonra konuyu arastirdim ilgili yerlere sordum böyle bir görevlendirilmenin olmadigini ögrenince kazlarimizi kesmedik.” diyen muhtar, böyle bir hadisenin Yalinkaya’da yasandigini söyledi.

Yalinkaya Köyü’nde ise 50 aile, cep telefonundan gelen ‘Tarim Müdürlügü’nden ariyoruz. Kus gribi var kazlarinizi kesin’ sözleri karsisinda mevsimi gelmemesine ragmen 600 kazi kestiklerini anlattilar. Köylüler, ardindan da fisiltilara kurban gittiklerini ögrenerek kestikleri kazlari aldatilmisligin belgesi olarak telefon direklerine astiklarini söylediler. Filmlere konu olacak bu ilginç gelisme karsisinda Tarim Müdürlügü görevlileri saskinlik içinde direklere asilan kazlari izledi. Kazlarini ilk kesen ve muhtar azasi olan Mikail Aslantas, “Birinci heyet olarak beni telefonda islettiler. Tarim Il Müdürlügü’nden ariyoruz diye cevapsiz bir arama geldi. Kus gribi var, kazlarimizi kesecekler diye biz de teslim etmemek için kestik. Simdi de yiyemedigimiz kazlarimizi kurumasi için direklere astik.” dedi.

Ferhat Aslantas (73) ise muhtar azasi olan oglunun kendisine kazlari kesmesini söyledigini ifade ederek, “Dediler ki böyle bir emir var, jandarma gelip kesecek diye, biz de kestik. Köyde en asagi 50-60 aile yaklasik 600 kazi keserek direklere asti. Sonradan da baktik ki yalanmis. Bizim olayimiz fikra gibi oldu.” seklinde konustu. Aslantas, söylentiler zamaninda birçok kisinin ise kazlarini magaralara, tarlalara sakladiklarini da vurgulayarak, “Oralarda buralarda, çatilara, samanliga saklayan sakladi, sonra baktilar ki böyle bir sey yok, çikardilar meydana. Bize de bunu söyleyen aslinda Derecik Köyü oldu. Onlar bize açip jandarma kesecek dediler, halbuki yalan. Dedikodu fisilti derken düz gitti bizim isimiz.” derken, gülmekten kendini alamadi.

Arastirmalarin sürdürülecegini belirten Tarim Müdürlügü Kontrol Sube Müdürü Salih Köksal, köylülere uyanik olmalarini ve böyle bir durumda müdürlüge haber vermelerini istedi.