Kars’ta hortum evlerin çatılarını uçurdu

Kars'ın Dikme Köyü'nde etkili olan hortum 50'ye yakın evin çatısını uçurdu, elektrik ve telefon tellerini kopardı, araçlara zarar verdi.

Büyük zayiatın meydana geldiği köyde can kaybı olmazken yüzbinlerce lira maddi zarar meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre akşam saatlerinde etkili olan fırtınanın ardından aniden oluşan hortum 10 dakika içinde Kars merkeze 16 kilometre mesafedeki Dikme köyünde maddi zarara yolaçtı. 250 haneli köyde 50 civarında evin çatısı tamamen uçarken bir çok evin çatısı ise yüzlerce metre uzağa fırladı, bazı evlerin çatılarının ise nereye düştüğü belirlenemedi.

Hortumdan bir çok araç zarar gördü, elektrik ve telefon telleri koptu. Bazı evlerin demir kapılarını bile yerinden söken hortum bir çok çatıyı da elektrik tellerinin üzerinde bıraktı. Köyün camisi ve bazı kurumlara ait binalarında çatıları yerle bir oldu.

Hortumun ardından köye ilk ulaşan ise gazeteciler oldu. Gazeteciler gördükleri manzara karşısında şaşırıp kaldılar. Köylülerin durumu TEDAŞ’a bildirmeleri üzerine elektrikler tamamen kesildi. Telefon tellerinin kopması nedeniyle bütün telefonlar kesildi.

Köyün iki tarafında oluşan iki ayrı hortumun felaket getirdiğini söyleyen köylüler, ne yapacaklarını şaşırdıklarını aktardı. Şans eseri herkesin evde olduğu bir saatte hortumların oluşmasının can kaybını önlediğini ve kimsenin yaralanmadığını ifade eden köylüler, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini ifade ettiler. Ellerine aldıkları fenerlerle köyde hasar tespiti yapan köylüler, dört bir yana dağılarak kimsenin yaralanıp yaralanmadığını öğrenmeye çalıştı.

Muhtar Yavuz Aydınyer, köyde büyük bir felaketin yaşandığını belirterek asıl felaketin sabah gün ışığında görüleceğini ve tespitlerin daha rahat yapılacağını söyledi.