Kars’tan Ermenistan’a barış selamı

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yaptırılan Soykırım Anıtı'na karşılık, Kars Belediyesi barış ve kardeşliği simgeleyen İnsanlık Abidesi yaptırmaya hazırlanıyor.

Merter Green Park Otel’de konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, İnsanlık Abidesi hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Alibeyoğlu, Ermenistan’ının soykırım iddialarına karşı cevap niteliğini taşıyacak anıtın insanlık ve barışı simgeleyeceğini söyledi. Naif Alibeyoğlu: “İnsanlık Abidesi’inin kin ve nefretten, düşmanlıktan çok çekmiş olan bölgede, barış ışığının yayılmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Çocuklarımız kin ve nefreti kürükleyen soykırım abideleri yerine sevgi kardeşlik ve barışı simgeleyen bu anıtı görerek büyüyceklerdir.” diye konuştu.

Heykelin yapımını üstlenen heykeltraş Mehmet Aksoy ise projenin yaklaşık 1 yılda tamamlanacağını belirtti. Aksoy, insanlığa karşı işlenen tüm cürümlerin, suçların, katliamların, çekilen acıların insanlığın hafızasında kanayan bir yara olarak saklı durduğunu belirterek, abide de bu düşünceleri vurgulayacaklarını söyledi. Heykelin herşeyi gören ve hafızasında saklayan, iç içe derinleşerek giden insanlık vicdanını simgesi kanayan bir gözden ve bu gözün üstünde yükselen ikiye bölünmüş bir insandan oluştuğunu belirten Aksoy; insan figürünün önünde kin, nefret ve düşmanlıktan oluşan bir duvarın bulunduğunu bu duvarın iki insan figürünün bir olmasını engellediğini sembolize ettiğini vurguladı.

Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde ve 700 ton ağırlığında olması planlanan abide için 350 bin YTL harcanacağını bilrtildi. Abidenin 2006 Ekim ayında açılacağı bildirildi