Karzai ve Zerdari teröre karşı elele

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, resmi ziyaret için geldiği Pakistan'da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile bir araya geldi.

İki liderin Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldiği zirvede, başta terörizmle ortak mücadele olmak üzere, ikili ilişkiler, bölgesel konular, mülteci sorunu ve ekonomik işbirliği konuları görüşüldü.

Pakistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ferhatullah Babar, zirvenin en önemli konusu olan terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede iki liderin görüş birliğinde olduğunu söyledi.

İki ülkenin benzerlik gösteren sorunlarına karşı ortak çözüm yolları geliştirmek konusunda iş birliğinin arttırılacağını belirten Babar, zirveden, gelecek nesiller için geçmişteki hataların tekrarlanmaması gerektiğine inancın tam olduğu mesajının çıktığını ifade etti.

Bu arada, Pakistan’da mülteci konumunda bulunan 3 milyonun üzerindeki Afgan vatandaşının ana vatanlarına dönmesini sağlamak için çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı.

İki liderin ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi konusunda görüş birliğinde olduğu da vurgulandı.

Zirvede, Karzai’nin, Şubat ayı başında Karaçi kentinde yakalanan Taliban komutanlarından Molla Beradar’ın Afganistan’a iadesini istediği de belirtildi.

Zirvede, Afganistan heyetinde Dışişleri Bakanı Zalma Resul, Eğitim Bakanı Faruk Vardak, Ulusal Güvenlik Danışmanı Rengin Dadfar Spanta hazır bulunurken, Pakistan heyetinde ise Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kurayşi, İçişleri Bakanı Rahman Malik ve Savunma Bakanı Ahmed Muhtar yer aldı.