Kas engeline rağmen yazdığı ‘etkili sözler’ kitabını internetten de paylaşacak

Doğudan ve batıdan derlediği 'etkili ve güzel sözler'le kitap çıkartan 43 yaşındaki kas hastası engelli Bekir Haşimoğlu, şimdi de çalışmasını özel bir programla internet üzerinden insanlara ücretsiz ulaştırmak istiyor.

Doğudan ve batıdan derlediği ‘etkili ve güzel sözler’le kitap çıkartan 43 yaşındaki kas hastası engelli Bekir Haşimoğlu, şimdi de çalışmasını özel bir programla internet üzerinden insanlara ücretsiz ulaştırmak istiyor. Kas gücünü yüzde 95 oranında kaybetmesine rağmen çalışmalarını aksatmayan Haşimoğlu, yüzlerce konu hakkında ünlü kişilerin söylediği cümleleri tek tek toplayarak bir araya getirmiş. Klavye tuşlarını bile güçlükle kullanabilen Haşimoğlu, eserini, insanlara faydalı olabilmek adına çıkardığını anlattı.

Aslen Rizeli olan ve Ankara’da yaşayan Haşimoğlu, kas hastalığı sebebiyle ortaokuldan sonra okula gidememiş. Okula gidememesine karşın okuma sevgisini devam ettiren Haşimoğlu, okuma ve araştırmalarındaki notlarından oluşan ‘Doğu’dan Batı’dan – Seçkin Sözler ve Öğütler’ kitabını Aralık 2002’de çıkardı. Çalışmalarını ‘sözler ve öğütler’ üzerine yoğunlaştıran Haşimoğlu, 2003 yılında da etkilisozler.com sitesini hizmete açtı. Bu tarihten itibaren ‘Etkili Sözler’ derleme bilgiler sunan bir yayın haline gelmeye başladı. Haşimoğlu’nun zaman ilerledikçe yeni fikirlerle genişlettiği eseri, ‘Hayat Danışmanı Etkili Sözler’ adıyla 2005 yılında Lazer Yayınları’ndan çıktı.

Etkilisozler.com’un eğitim düzeyi ve konumu ne olursa olsun herkesin günlük bilgi ihtiyacına pek çok açıdan cevap verebilecek rehber niteliğinde bir web adresi olması için uğraştığını anlatan Bekir Haşimoğlu, “Bilgi kirliliğinin zirve yaptığı sanal dünyada gerekli ve önemli bilgiler, alıntı yapılarak herkese sunulmaya çalışılacak. Bu konuda Türkiye’de bir ilk olan Hayat Danışmanı Seçkin Sözler adlı E-kitabı da www.etkilisozler.com’dan ücretsiz sundum.” diye konuştu.

Eserini, “Yaşı, mesleği ve eğitim düzeyi ne olursa olsun; 7’den 77’ye herkes için hazırladığını” ifade eden Haşimoğlu, Hayat Danışmanı Seçkin Sözler isimli çalışmasını ilk aşamada özel bir programla bilgisayar kullanıcılarına sunacak. İkinci hedefi ise akıllı telefon ve tabletler, yani mobil uygulamaya geçmek. Uygulama ile sözlük gibi her kelime arandığında, doğudan ve batıdan ünlü şahıslara ait o kelimenin geçtiği cümleler ekrana gelecek. Çalışmada, yaklaşık 300 başlık ve 7 bin 500 civarında derlenmiş ve özenle seçilmiş söz bulunuyor. Sözler, yurt içi ve yurt dışından din adamları, filozof, ilim ve fikir ve adamları, edebiyatçılar, iş adamları, siyaset adamları ve ünlülerden seçilmiş.

5 yaşlarından itibaren başlayan ve ilkokul 4. sınıftan itibaren hızlanan kaslarındaki güç azalmasının, yıllar geçtikçe arttığını anlatan Bekir Haşimoğlu, Allah’a ve ahirete inanmanın, kendisini hayata bağlayan en önemli faktör olduğunu aktardı. Sürekli aynı yerde oturmaktan kurtulup, tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmeye başladıktan sonra özgüveninin bir nebze geri geldiğini anlatan Haşimoğlu, şöyle konuştu: “Hayat benim için yine dört duvar arasındaydı ama akşama kadar aynı yerde oturmak zorunda kalmaktan kurtulmuştum. Ama asıl özgüvenim, kitap okumaya başladıktan sonra geldi. Artık okuyordum, dinliyordum ve öğreniyordum. Sözün, insan gelişimi üzerindeki etkisini yaşayarak keşfetmiştim. O yıllarda beni hayata bağlayan, ilme bilgiye karşı daha yakın olmama vesile olan sebeplerden biri de Fethullah Gülen Hocaefendi’nin teyp kasetlerini yoğun bir duygu haliyle sürekli dinliyor olmamdı. Okuma ve öğrenme azmimden taviz vermiyor; öğrendikçe heyecanım, yaşama sevincim, bir şeyler yapabileceğime dair ümitlerim daha çok artıyordu. Fiziksel olarak bir işe yaramıyordum ama zihinsel olarak bir şeyler yapabileceğime inanmaya başlamıştım. Tüm olumsuzluklara rağmen, benim için çok önemli olan ve hazırlıklarını yaptığım, tüm insanların zihinsel gelişim süreçlerine çok yararlı olacak etkili sözlerle ilgili derleme çabalarımı hep sürdürdüm. Not alamadıklarımı kesip kupür halinde arşivledim. 1990’lı yıllardan itibaren benim için adeta okul işlevi gören ve bir eğitim aracına dönüşen ‘sözler’i kitaplaştırma faaliyetine giriştim.”

İlk olarak ‘Doğu’dan Batı’dan Seçkin Sözler ve Öğütler’ ismiyle çıkan kitap, daha sonra kapsamı genişleyerek ‘Hayat Danışmanı Etkili Sözler’ şeklinde yayınlandı. Şimdi de kitabını etkilisozler.com’dan ücretsiz olarak herkesin istifadesine sunduğunu anlatan Haşimoğlu, “İnşallah, yakında akıllı telefonlar ve tabletler için hazırladığımız mobil uygulamayı da ücretsiz sunacağız. Sevgili Peygamberimizin (sav)’in ‘Sizin en hayırlınız, insanlara faydalı olandır’ Hadis-i Şerif’ine uygun olarak insanlara faydalı olmak istedim. Ünlü ve başarılı insanlara ait olan bu sözlerin herkese hayatta ücretsiz danışmanlık yapabileceğine inanıyorum.” diye konuştu.