‘Kasıla kasıla yürümeyin’ kavgası

Ankara'nın Elmadağ ilçesinde kamp yapan Genç Milli Grekoromen Güreş Takımı oyuncuları ile Elmadağlı gençler arasında yaşanan ''kasıla kasıla yürüyorsunuz'' lafı ortalığı karıştırdı.

Elmadağlı gençler ile güreçciler arasında önce sözlü başlayan tartışma ardından sopalı kavgaya ödünüştü. Edinilen bilgilere göre, Genç Milli Grekoromen Güreş Takımı, antrenörleri Hasan Arı, Erdoğan Karaali, Şaban Donat ve Hüseyin İldem yönetiminde Elmadağ’da hazırlık için gelerek tesislere yerleşti. Kampın ikinci günü çalışmalara başlayan sporculardan Özbek asıllı Ruşen Sadullahev, Abdullah Soytürk ve Ramazan Şahin isimli güreşçiler akşam yemeğinin ardından gezmek için ağaçlık alana indi. Bu esnada 18 yaşın altında oldukları öğrenilen 4 kişilik bir grup, güreşçilere laf atmaya başladı. Duymamazlıktan gelen takım üyeleri oturup sohbet etmeye devam etti. Ancak gençlerin sözlü tacizi devam etti. Birkaç gencin sürekli olarak ‘Güreşçisiniz, vücudunuz şekilli diye kasıla kasıla yürüyorsunuz’ diye laf atmaları genç güreşçileri kızdırdı.

Güreşçilerle gençler arasında başlayan sözlü tartışma bir süre sonra fiili saldırıya dönüştü. Birbirlerine giren iki grup, daha sonra olay yerinden ayrılarak arkadaşlarını çağırmaya gitti.

Kamp müdürü Yüksel Dönmez, olaya müdahale ederek sporcuların tesislere dönmesini sağladı.Gençler de olay yerinden ayrıldı. Ancak olay o günle sınırlı kalmadı. Ertesi akşam, bu kez milli takım sporcularından Abdülsamet Uğurlu ile Abdullah Soytürk, aynı grup tarafından aynı yerde sıkıştırıldı. Elmadağlı gençlerin elinden kurtulan Soytürk, koşarak takımın kamp yerine geldi ve diğer sporculardan yardım istedi. Bunun üzerine kampta bulunan sporcular, olay yerine gelerek Elmadağlı gençlere saldırarak ellerindeki sopalarla gençleri ilçe merkezine kadar kovaladı. Gençleri şehir merkezine kadar kovalayan milli takım sporcuları, bu kez halkın büyük tepkisiyle karşılaştı. Ardından güreşçilerle vatandaşlar arasında şehir merkezinde arbede çıktı. Güreşçiler yol kenarına park eden araçların camlarını kırarak çeşitli şekillerde zarar verdi. Buradaki kavga sonucunda sporculardan Abdülsamet Uğurlu bacağından yaralanırken, Ramazan Üzüm’ün de elinin kesildiği, bir sporcunun da kolundan ağır yaralandığı öğrenildi. Milli takım antrenörü Hasan Arı’nın telefonu üzerine olay yerine gelen polis, öfkeli kalabalığı ancak iki el ateş ederek dağıtabildi. Polis, daha sonra milli takım sporcularının kampını koruma altına aldı. Ayrıca emniyet müdürlüğü yetkilileri bazı sporcularla birlikte olaylara karıştığı belirlenen 20’den fazla gencin emniyette ifadelerini aldı.

Elmadağ Kaymakamı Mehmet Okur, söylendiği gibi sporcuların kampının basılmadığını laf atma yüzünden ortalığın karıştığını belirtti. Elmadağlı gençlerin ifadelerinde laf attıklarını kabul ettiklerini ancak güreşçilerin de kendilerine sopalarla saldırdıklarını aktardıkları kaydedildi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan güreş milli takım hocası Hasan Arı, ifade edildiği gibi kampın basılmadığını, ayrıca olaylar yüzünden kampı terketmediklerini zaten cuma günü kamptan ayrılacaklarını ifade etti. Olayın Elmadağ’a yıkılmasının mümkün olamayacağını belirten Arı, sporcularla ilgili soruşturma yapacaklarını söyledi. Olayın görgü tanığı Elmadağlı gençler ise yaşanan kavgadan güreşçileri sorumlu tuttu.