Kastamonu çiftçisinin en büyük yatırımı hayvancılık

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Nahit İğdirli, Kastamonu çiftçisinin en büyük yatırımının hayvancılık olduğunu belirterek, bundan başka bir getirinin olmadığını kaydetti.

Kastamonu’da Tarım İl Müdürlüğü öncülüğünde çiftçinin sorunları masaya yatırıldı. Tarım İl Müdürlüğünün öncülük ettiği toplantıda sütçülükten, damızlık yetiştiriciliğine kadar bir çok konuda yapılması gerekenler tartışıldı. Toplantı sonunda sivil toplum kuruluşları sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için yapılması gerekenleri bir tablo halinde sıralayarak bundan sonra atılacak adımları belirledi.

Kastamonu Tarım İl Müdürü, Kastamonu Köy Kalkınma Kooperatifler Birliği, Ziraat Odası Başkanlığı, Damızlık Yetiştiriciler Birliği, Veteriner Hekimler Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım Kredi Kooperatifi ve Süt İşleme Tesisleri yetkilileri biraraya gelerek Kastamonu çiftçisinin sorunlarının çözüm yollarını tartıştı.

Kastamonu Köy Kalkınma Kooperatifleri Birliği Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Nahit İğdirli, Kastamonu çiftçisinin en büyük yatırımının hayvancılık olduğunu ve havyacılıktan başka bir getirinin olmadığını kaydetti. Çiftçinin ektiğinin karşılığını alamadığının altını çizen İğdirli, süt konusunda ise kaliteli üretime bir an önce geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Kastamonu çiftçisinin önemli gelir kaynaklarından biri olan sütçülüğün daha modern bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Damızlık Yetiştiriciler Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu “Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre makineleşerek sağım yapmalıyız. Eski usul sağım teknikleri artık terk edilmelidir” dedi.

Sütün bol olduğunu, ancak satacak yer olmadığına dikkat çeken Şekercioğlu, “Süt tüketimini nasıl arttırabiliriz bunu araştırarak daha etkin çalışmalar yapmalıyız. Çocuklarımızın süt tüketim oranını arttırmalıyız. Sütümüz bol ama sütün kalitesi nedeniyle satacak yerimiz çok az. Bu sorunu çözmek zorundayız” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri yetkilisi Süleyman Köprülü ise sertifikalı tohum ekimlerinin gerçekleştirmesinin şart olduğuna dikkat çekerek, “Zamanında talep yapılırsa bizde çiftçimize tohumların dağıtımını yaparız. Artık çiftçimiz şunu bilmelidir. Kaliteye ve bilimsel ekim usullerine önem vermeden verim elde etmek mümkün değildir.Ayrıca sağlıklı ve kaliteli süt için yonca ve korunga ekimlerine, yem bitkilerin ekimlerine dikkat etmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılanların görüş ve önerilerini dinledikten sonra açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdürü Güray Koçak da süt sorununun üzerinde durulması gereken öncelikli konular arasında yer aldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Çiftçimizin birinci olarak yapması gereken şey dededen kalma tekniklerle ekimden ve üretimden vaz geçmesi gerekiyor. Dünyada hızla gelişen tarımcılık artık bizim çiftçimiz tarafından da benimsenmelidir. Eğer hala eski tekniklerle ekim ve üretimde ısrar edersek verim alamadığımız gibi zarar etmeye mahkum oluruz. Hayvancılık ilimizde hızla gelişiyor. Özellikle ırk ıslahı konusunda önemli mesafeler aldık. Süt konusunda ise çitçi ile süt ve süt ürünleri imalatı yapan firmalar oturup bazı radikal kararlar almak zorundadır. Aksi taktirde her iki tarafta bu işten zarar eder.”