‘Kastamonu kabuğunu kırdı’

Kastamonu Valisi Mustafa Kara, İnebolu- Kastamonu- Çankırı ve Ankara karayolunun Atatürk ve İstiklal Yolu olması ve bu güzergahın geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Kastamonu Valisi Mustafa Kara, “Atatürk ve İstiklal Yolu” ile kültür varlıkların korunması konusunda yapılan çalışmaların görüşüldüğü bilgilendirme toplantısında Kastamonu’nun geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü söyledi. İnebolu – Kastamonu – Çankırı ve Ankara hattı üzerinde kurtuluş savaşında gösterilen yararlılıklar ve bu bahsedilen yol güzergahının silah ve cephane yolu olması dolayısıyla bugüne kadar bir dizi çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Vali Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eski ve yeniyi tekrar ele alarak Atatürk ve İstiklal Yolu denilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Bu konuyu kurulumuzda da görüşeceğiz. Silah ve cephane yolunun başlangıç noktası olarak İnebolu Türk Ocağı kuruldan onayı alındı. İhale edildi. Yüzde 60 oranında bitti. 9 Haziran’da burası çevre düzenlemesiyle birlikte açılacak. Yanında bulunan iki tarihi eserin restorasyonu için proje çalışmasını başlattık. 2006 yılı sonunda ihaleye verebilirsek 2007’de biter. Eski belediye binası restorasyonu 2006 sonunda bitecek. Atatürk ve İstiklal Yolu’nun başlangıç noktası olarak düşünüyoruz. Küre veya Seydiler ilçelerinden birinde uygun yerde tarihi olayı simgeleyen bir eser yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanında han yapılabilir. Üçüncü olarak hükümet meydanı ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önem kazanıyor. Anıtın onarımı tamam. Kastamonu’ya yeni gelen insanların bu yapılacak yerleri gördüğünde çok etkileneceğini düşünüyoruz.”

Yapılan toplantıda Kastamonu’daki diğer gelişmelerle ilgili de bilgi veren Vali Kara, Kastamonu’nun kabuğunu kırdığını ve her geçen gün daha iyi bir konuma gelmeye başladığını belirtti. Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kastamonu’yu büyütmemiz, geliştirmemiz lazım. İlimizi yapılacak yeni yatırımlarla, yollarla, üniversite ile geliştirebiliriz. Kastamonu kabuğunu kırdı ve gelişmesini sürdürecek. Üniversite çok önemli bir adımdır. Faydalarını göreceğiz. Yol olmadan ne kültür olur ne de turizm olur. Kendi kendimize tarihi eserlerimize bakar dururuz. Biz kalkınmayı her anlamda yapmamız lazım. Ben nüfusumuzun 90 bin olduğunu yeni sayımda 100 bini geçeceğini düşünüyorum. Bölgenin cazibe merkezi olduk. Yakın illerimizdeki illerin merkezi konumunda bir iliz. Önümüzdeki yıllarda daha iyi olacağımızı düşünüyoruz.”